S lyžemi na motorku nebo na lyže motorkou?

FilipT 18.2.2019

fotka

Taky vás už napadlo, zda by nešlo přidělat na endurko postranní lyžiny a vyrazit do sněhu na ledovaté cesty bez obavy z pádu? Podívejte se na jedno řešení, které se docela osvědčilo švédské armádě.

Pro jednostopé zimní radovánky si v dnešní době samozřejmě můžete pořídit speciální náčiní, jako je třeba Explorer - konverzní kit se sněhovým pásem na enduro (viz náš loňský redakční test). Další možností je našroubovat do pneumatik hřebíky a vyrazit si zadriftovat na zamrzlé jezero - ale nešlo by to ještě trochu jednodušeji? Jak dosvědčují následující fotky, v historii už byla řada pokusů o dovybavení motocyklu lyžemi.

V praxi se ale rozšířilo pouze následující řešení od Husqvarny, které dodnes jezdí ve službách švédské armády. Model Husqvarna 258 Military je zajímavý stroj, který si v běžném obchodně nekoupíte. Základem je dnes již trochu archaické enduro 250 od Husqvarny, které ovšem dostalo slabší motor se samočinnou odstředivou spojkou a automatickou třístupňovou převodovkou.

Motocykl má tzv. volnoběžku, takže nebrzdí motorem a třeba z kopce se stroj řítí dolů vlastní vahou a motor jde na volnoběh. Ideální řešení pro potřeby vojáků, kteří tak nemusí ani mít řidičák a zkušenosti s jízdou na motocyklu, vše je stejné jako na kole.

Nejzajímavějším doplňkem jsou ale postranní lyžiny zavěšené na pružinách. Za jízdy na silnici nebo v přímém směru má jezdec nohy na stupačkách, ale když zajede do sněhu, položí nohy na stupny nad lyžinami. V zatáčkách nebo v náklonu se pak řidič opře o lyžinu uvnitř zatáčky a zabrání tak pádu, navíc odlehčením zadního kola pomůže motocyklu ve skluzu a motorka ještě ochotněji zatáčí - viz následující video (omluva za horší kvalitu).

Docela zajímavé řešení, co říkáte? Na běžné endurko se asi moc nehodí, s nohama na lyžinách by asi byl trochu problém ovládat řadicí páku a páčku nožní brzdy, na druhou stranu třeba by i to šlo nějak vyřešit? Tak co, zkusí to někdo?

A na závěr ještě zajímavý tip od čtenářů - těmito lyžinami byly vybavovány i motocykly Jawa, které byly do Švédska na konci šedesátých let dodávány a upravovány pro potřeby švédské armády. Kompletní popis najdete v tomto článku na webu Jawamania.

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.