Recenze Famsa pro redakční Ducati

FilipT, foto: Jan Altner 23.6.2014

fotka

Jako moto novináři jsme co se týče výbavy tak trochu zmlsaní a pro svou práci i zábavu si na trhu vždy nakonec zkoušíme najít to nejlepší. No a nejlíp vám i vaší motorce vždycky padle to, co je ušité, vyrobené či navržené přímo na míru pro vaši postavu či motorku. A proto jsme u naší redakční Ducati Hypermotard nakonec nevyhnutelně skončili u tankvaku značky Famsa.

Tato italská značka totiž vyrábí velmi slušné tankvaky, na rozdíl od ostatních ale dokáže pro téměř všechny typy motocyklů nabídnout upínací základny se systémem FAMSA Soft Fix přímo na míru motocyklu. Základny jsou ušité ze speciálního měkkého materiálu, který nepoškrabe lak na nádrži a na ně se pak zipem snadno přichytí samotný tankvak. Námi zvolený model Enduro redakční mašině perfektně sedne, za jízdy nepřekáží v řízení a je skoro neviditelný.

Tankvak samotný je hodně dobře ušitý, dá se otevřením dalšího zipu rozložit nahoru třeba na dovolené pro převoz většího nákupu do kempu, má slídu pro sledování mapy či mobilu, podle zvoleného modelu i dostatek kapes, zkrátka všechno potřebné, co má mít špičkový tankvak. Přichycení a odepnutí z motocyklu zipem jde snadno při prázdném i plně nacpaném tankvaku.

Hlavní přínos, kvůli kterému si řešení Famsa zamilujete a už asi na žádnou mašinu nebudete chtít nic jiného, je základna na míru. Placka ušitá přesně podle tvarů nádrže vaší motorky a umístěné popruhů zaručí tak pevné uchycení, jaké prostě s jiným typem tankvaku kromě originálních modelů přímo od Ducati nemáte šanci získat. Po přichycení a správném dotažení všech popruhů tankvak drží na mašině naprosto skálopevně a nemá nejmenší tendenci se za jízdy posouvat nebo vibracemi jakkoli pohybovat. Proto vás za jízdy neobtěžuje, ani na větších hrbolech či skocích se ani nehne! A díky pevné pozici taky nikde nemůže dojít k ošoupání laku.

Obecně je tankvak nejlepší místo, kde na motorce můžete převážet těžší věci, je totiž uprostřed mašiny a nejméně ovlivňuje jízdní vlastnosti. Taky je nejvíc po ruce a můžete si zněj vytáhnout láhev s pitím, mapu, mobil či fotoaparát, aniž byste museli slézat z motorky. Každý, kdo chce na mašině trochu cestovat, k tankvakovému řešení nakonec dojde... Jedinou nevýhodou z hlediska redakce je, že tankvaky dostávají stejné vibrace a rázy jako kostra motocyklu a nehodí se na převážení větší fotografické výbavy - pro tu je přeci jen lepší nějaký pevný fotobatoh, kde váš zadek funguje jako další odpružení a k objektivům i foťákům se dostane méně vibrací ;-)

Po několika najetých měsících s redakčním Hypermotardem tak můžeme Famsu s čistým svědomím doporučit. Jde o hodně kvalitně vymyšlený a vyrobený produkt za řádově shodnou cenu, za jakou jsou k mání obdobné obecné tankvaky od konkurence. A co víc, v ČR má značka Famsa velmi ochotné a kvalitní zastoupení, díky kterému není problém během pár dnů doobjednat a nechat si poslat jakýkoli doplněk nebo další kus výbavy.

A pokud máte cestovní endurko, doporučuji se podívat i na komplety Tanksety, které na základnu ještě přidávají přední postranní brašny. I to jsme na Hypermotarda napřed chtěli, pak jsme ale dali přednost menšímu a elegantnějšímu samotnému tankvaku...Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.