iXS Rockford – recenze po roce

Marek Hrodek 11.2.2015

fotka

Švýcarskou značku IXS asi nemusím moc představovat, ale pro ty co by ji neznali, jukněte na nový web iXS. Na českém trhu se stále rozrůstá povědomí o jejích kvalitních výrobcích za solidní prachy. A právě pro potvrzení těchto dojmů z let minulých, kdy mé tělo okusilo na sobě už pár produktů IXS, jsem si vybral k testování bundu Rockford. Celou sezonu se nezastavila a já v ní najezdil více než 17 tis km v různých povětrnostních podmínkách. Jak obstála?

Předem si představíme produkt samotný. Jde o krátkou bundu s kombinací kůže a polyamidu. Na celku se kůže podílí 55% a polyamid 45%. S červenými pásky se mi zalíbila už na fotkách, kdy jsem se prohraboval webshopem. Bunda má část přední a zadní strany a rukávů z hrubého polyamidu, který dovoluje větší manévrovatelnost těla. Namáhané části, jako loketní a ramenní část, včetně límce jsou z kůže. Na první pohled dobře zvolená kombinace. Na rukávech jsou dva větrací otvory, v oblasti bicepsu. Klasické dvě hluboké kapsy přístupné na bocích a dvě kapsy uvnitř. Jedna na mobil se suchým zipem jedna na drobnosti jako peněženka atd.

Bunda má i termo vestičku, která se jednoduše dá nasadit a zipem aretovat uvnitř bundy. K bundě je v zádové části přišit krátký zip na případné spojení s kalhotami a dodává se také dlouhý zip, který si majitel může našit na bundu a kalhoty a tak je spojit do dvoudílné kombinézy. A nesmím zapomenout na integrované loketní, ramenní a zádové chrániče, které samozřejmě splňují všechny certifikace, které zákon ukládá i něco navíc.

Materiály a zpracování zaslouží naprostou jedničku. Vše je perfektně sladěné, přišité, vše funguje tak jak má. Prvních pár hodin strávených v bundě se mi zdály tvrdší ramena a tuhý zádový protektor, ale po dvou dnech se vše vytvarovalo podle mojí „skulptury“ a teď sedí jako ulitá. Jen to břicho nějak neudrží ve tvaru pekáče buchet a pořád mi ho tvaruje do jakési koule, ale jak se říká koule je taky tvar a nějak mám podvědomě zafixováno, že za to ta bunda nemůže. 

Rukávy končí přesně v zápěstí, takže nevadí, když je potřeba zalehnout, a nevylézají z rukavic, když si trochu více ruce natáhnu. Pro snadnější navlékání mají zipy na jejich koncích a v podstatě je používám pokaždé, když si ji oblékám a svlékám. Přední zip funguje bez chyby a je stále bez zadrhávání při používání jezdce, jen podvědomě mi chybí na spodní hraně bundy nějaká pojistka (přezka, sucháč, pásek s cvokem) který by jistil spodek zipu před zbytečným namáháním, když se ohýbám trochu víc nacpaný svíčkovou s osmi atd. Ale musím říct, že zip nejeví známky opotřebení nebo nějaké chyby v zapínání, takže výrobce s tím asi počítá.

Větrací otvory na rukávech jsou koncipovány na letní dny, kdy do bundy proudí studenější vzduch, ale chybí mi nějaký podobný výdech na zádech, nebo v zadní straně podpaží, kudy by ohřátý vzduch zase unikal potažmo byl proudem vzduchu „odsáván“. Letos ale sezona moc o vedru nebyla a tak jsem ani nezaregistroval, že bych se v bundě výrazně potil. Ano byly dny s 33°C kdy mi bylo vedro, ale jen když jsem zastavil. Při jízdě bunda větrá solidně. Pokud jsem pociťoval vlhkost z potu, pak hlavně na vrchní straně zad mezi lopatkami, ale stačí ji svléknout a do pár minut je suchá. I tak to řešilo termo prádlo Devold, co na něj nedám dopustit. V podstatě nic jiného jsem v létě nevozil a jen od půlky září přidal mezi termoprádlo a bundu lehké bavlněné triko.

Co mne trochu mrzí je rovný střih spodní zadní části bundy. Alespoň malá (3 – 4cm) prodlužující vlnka materiálu by byla vhodná. Ne vždy jsem jezdil s páteřákem nebo bederním pásem a k večeru jsem cítil, jak mi táhne „na ledviny“. Spojení s kevlarovými džínami není možné a kalhot střídám více. Takže jsem na to musel myslet a minimálně bederní pás jsem oblékl skoro vždy. Naštěstí jsem nemusel zkoušet, jestli všechny deklarované hodnoty udávané výrobcem sedí. Nikde jsem nespadl, ale po sezoně tomuto výrobku věřím, že by mne ochránil. Bunda se vytvarovala a obepíná tělo na výbornou.

Kůže dostala každé dva měsíce ochranný nátěr mastí Collonil, tak jak jsem zvyklý a v podstatě kožená část vodu nepropustila. Bohužel polyamid se nedá ničím pořádně impregnovat a jak je prodyšný tak je i promokavý. Takže první deštík a měl jsem jasno. Přesně pod pásy polyamidu mi na tělo prosakovala voda. Říkám deštík, ale té vody bylo trochu víc. Od té doby to jistí v tankvaku malý nepromok. Drobné mžení neřeším to bunda „pobere“, ale jak začne víc pršet, hodím na sebe nepromok a jsem v suchu. 

Po sezoně mám pocit, že tahle bunda je prostě víc než dobrá. Zvykl jsem si na ni tak, že ač mám ve skříni asi 5ks moto oblečení, vždy když vím, že budu na silnici sáhnu jen po ni. Samozřejmě ji neberu na lesní a polní hrátky na endurech. Na to je zas moc neprodyšná. 

Palec nahoru si bunda Rockford opravdu zaslouží a nemám k ní vážných výtek. Kvalita je znát na každém centimetru švů, zipů i ostatního materiálu. Výrobce ISX zde odvedl perfektní práci. Další rok budu vybírat s největší pravděpodobností zase tady.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.