Tankvak Givi XS 308 - drží a funguje

Matěj Oliva, Foto: František Chobot, Autor 14.7.2015

fotka

Testy příslušenství jsou vždy dost náročné. Málokdy máme k dispozici motorku a čas na opravdový test, ale sem tam se příležitost najde, jako tentokrát, když jsme mohli vybavení "vyvézt" na test do Skotska.

Naše KTM měla sice tři tovární kufry, ale na cestě není špatné mít některé věci při ruce a na to je bezkonkurenčně nejlepší tankvak. Třeba při focení je k nezaplacení. Vejde se do něj v pohodě zrcadlovka, stačí zastavit, rozepnout a můžete fotit třeba i ze sedla. Na trajektu v něm zase máte všechny doklady a nemusíte u okének v přístavu nic složitě hledat. Když pak vyrazíte někam od motorky, tankvak jednoduše sundáte a vezmete si ho přes rameno. Tedy alespoň ten náš.

Na test nám ho zapůjčila společnost Moto S+P, která je výhradním dovozcem Givi do České Republiky. Tankvak není určený ke konkrétnímu modelu motorky, ale vzhledem ke svému tvaru se nejvíce hodí pro cestovní endura a jejich tvar nádrže. Montuje se za pomoci mechanizmu přišroubovanému na víčku nádrže. To samozřejmě limituje v montáži na některé modely motorek, ale na druhou stranu to nabízí velmi jednoduchou a praktickou montáž i používání.

Sponzor článku: Moto S+P, dovozce a prodejce Givi http://www.motosp.cz/

Montážní sada se k tankvaku nedodává a musíte si jí koupit samostatně podle konkrétního modelu motorky. Cena je 260 korun, takže žádná hrůza. Pak už stačí jen odšroubovat čtyři šrouby na víčku nádrže a přišroubovat kolečko, na které se nacvakává samotný tankvak. Ten je ještě pro jistotu jištěn popruhem, který zacvaknete okolo řídítek.

Obrovskou výhodou je, že se tankvak po nasazení nedotýká nádrže a motorku si tak neodřete. Drží pouze na montážním mechanizmu, na který ho jednoduše nacvaknete a pokud ho chcete sundat, stisknete pojistku a zase ho sundáte. Je to jednoduché a neuvěřitelně praktické.

Samotné zavazadlo nabízí několik zajímavých funkcí. Na vnější straně najdete trojici vodotěsných kapes, které jsou našité na odnímatelném pásu. Ten po sundání funguje jako ledvinka a můžete v něm mít peníze, doklady a vše, co potřebujete třeba na návštěvu města, nebo to prostě nechcete nechávat na motorce.

Na vrchní straně je slída pro vložení mapy, nebo iPadu. Pokud máte požadavky na větší prostor, najdete uvnitř druhou, větší kapsu se slídovým vrškem, kterou nacvaknete zvrchu na tankvak. I když má všechny zipy pogumované a měl by být vodotěsný, je tankvak vybavený i "pláštěnkou" z reflexní látky. Když budete mít větší nároky na prostor, můžete tankvak snadno rozepnout a zvýšit tak jeho kapacitu až na dvojnásobek.

Funguje i v praxi

Na cestě jsem měl v zavazadle hlavně zmíněný foťák doklady, peníze a nějaké drobnosti. Dohromady zhruba pět kilogramů. Upínací mechanizmus s tím neměl problém a tankvak držel i ve vysokých rychlostech na dálnici. Jediná chvíle, kdy se upínací mechanizmus rozpojil nastala, když jsem dal dovnitř foťák pod špatným úhlem, ten tlačil na motorku a tankvak odepnul. Od toho tu je ale jistící popruh, takže k žádnému problému naštěstí nedošlo.

Pláštěnku jsme nakonec nepoužili. Chtěli jsme hlavně vyzkoušet, jestli i po celý den v dešti zůstane uvnitř sucho. No a zůstalo, po vodě ani památky. Jen musíte pořádně zapnout všechny zipy. Osvědčila se i praktičnost tankvaku. Přiložený popruh přes rameno fungoval výborně a měli jsme tak všechny věci při sobě. Celkově tedy můžeme novinku od Givi jednoznačně doporučit. Funguje sice jen s některými modely motorek, ale když už se k vašemu stroji hodí, bude fungovat perfektně.

Video

Specifikace a cenu najdete zde.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.