Kawasaki Vulcan S, cruiser s duší naháče

Marek Hrodek, foto: František Chobot 10.8.2015

fotka

Když jsem o tomhle modelu jen slyšel, myslel jsem si, že opravdu výrobce udělal véčkovou 650 a dal ji do nějakého futuro-retro rámu a výsledek bude z kategorie „ufo“. Ale první fotečky vypadaly zajímavě a nikde po Véčkovém motoru ani známky. Na cruiser mi ale chybí nějaký ten chrom, ale je nová doba, tak vlastně proč ne.

Na designem bych se pozastavil jen krátce, sto lidí sto chutí. Za mne osobně jde o zajímavou koncepci, která funguje dobře. Na první pohled chválím zprava designově ukrytý výfuk pod motorem, i když aspoň tady by mohl být chromový kryt. Z druhé strany je to horší, tady ta „krabice od oleje“ by si zasloužila nějaký kryt, nebo falešný výfuk, …. nebo prostě něco. Odhalený zadní tlumič s pérováním, celkové linie a i ta barva (fialová) je lepší v reálu než na fotce.

Výborné jsou obě páčky na řídítkách, které se dají nastavit. Opravdu si lze u páček najít tu správnou polohu pro všechny rozměry dlaní během pár sekund. Na první pohled je i přístrojovka zdařilá a mezi řídítka pasuje, ale je vidět, že až tak klasický cruiser to není. Spíše něco takového jako malý power-cruiser. Vše co se točí kolem ovladačů, jsou přesně tam, kde to člověk očekává. Tady má výrobce ode mne plný počet bodů. Nádrž, fakt dobrý. Přední světlo není úplně kulaté, ale sem do tohoto celku se hodí. Dobrý, vlastně je to fakt dobrý… hodnotím pro sebe, ale mohlo to mít aspoň řemen a ne řetěz. Ale to už bych asi byl za moc velkého hnidopicha.

Start, a už to vrní a jemné vibrace jdou do dlouhých řídítek. Ale stačí jen vrknout do plynové rukojeti a vibrace jsou okamžitě pryč. Motor je točivý, ale neprojevuje zbytečný hlad po otáčkách, v tomto typu stroje je naladění správné. První zařazení a….sakra, stupačky jsou až moc vpředu. Ale po pár chvilkách si zvykám a do seřizování ani nesahám, výrobce dal možnost s nimi hýbat v rozsahu cca 50mm. Středová poloha a o 25 vpřed nebo vzad. Mám je co nejvíc vpředu a v podstatě je to na mou výšku akorát. Má to i další bonus, jdou dělat solidně hluboké náklony a stupačkou se na zem nedostanete. Jen pedál brzdy je dost odkloněn a sem tam o něj drbnu botou.

Sedlo pohodlné jen v přední zúžené části dost málo polstrované. Když stupačky zkušebně zkouším přenastavit do středové polohy líp se řidič vzepře při brždění, ale nohy mám víc pokrčené a roztažené, takže je zas dávám zpět. Kvalty tam padají samy, bez problémů nahoru dolů, jak si kdo přeje. Spojka jde ovládat dvěma prsty, vše funguje jak má. Zajímavý je brzdný účinek motoru, který při podřazení přijde pozvolný, ale silný a v podstatě se dá na tohle spolehnout jako na klasické Véčko. Motor je živý a na svůj objem tahá až neuvěřitelně za ruce, stačí prostě jen podržet plyn a kolem čtyř tisíc je cítit dravý nástup a stroj pokud chcete, okamžitě táhne kupředu. Kolem šesti tisíc je cítit už slušný výkon, který chcete pro předjetí nebo trošku divočiny. Motoricky je to perfektní. Začíná se mi to vážně líbit čím dál víc.

Brzdy nevadnou, jsou výborně čitelné a dávkování přesně tak akorát. Je vidět, že výrobce cílí na skupinu motorkářek nebo začínajících mlaďochů co tíhnou k tomuto typu stroje. Přesně i k tomu jsou přizpůsobené i jízdní vlastnosti podvozku, jsou jisté, perfektně čitelné. Vulcan se nikam zbytečně nenaklání a čeká, jak ho povede jezdec. Za to se mu odmění čistou stopou a solidním držením zvoleného směru v oblouku. Dlouhé řídítka dávají pevnou jistotu, že máte stroj pod kontrolou. Oceňuji, že výrobce dává dozadu stošedesátku a nesnaží se tam nacpat širší pneu. Přední 18“ v šíři 120 a zadní 17“ v šíři 160 jsou velmi dobře sladěny a i to pomáhá k velmi dobrému pocitu z ovládání stroje.

Přední odpružení je asi správný kompromis, ale zadní tlumič mi přijde jako „nerozhodný střelec“ chvilku vše dává s bravurním klidem, ale přijde ostrá hranka kanálu nebo výtluk a do zad se přenese nepříjemné drncnutí. Přitvrzování to jen zhoršuje, a vše zas pokorně dávám zpět. Při tomto hodně chopper posazu se není čemu divit. Bohužel po padesáti km v kuse, ale začínám mít takový divný pocit, že mne sedlo řidiče stále podsunuje zadek vpřed a nějak divně se mi sedí, jako by mi hrne „kožní vak“ někam nad ledviny. Zkouším poposedat a měnit polohu, ale nic platné. Po sto padesáti km v kuse vím, že je to špatně. Pozadí mám otlačené na místech, jako ještě na žádném stroji. Dělám si poznámku, že sedlo je nějaký opravdu zvláštní. Když vzpomenu na mého bývalého Vulcana 800C, je to v oblasti pohodlí sedla nesrovnatelné. Tady je to fakt horší. Přitom ergonomie je na první posaz dobrá. Spíše to přikládám tvaru sedla.

Když se vrátím k jízdnímu projevu tak jakmile otáčky motoru spadnou pod 3 tisíce, nechce se motoru moc tahat a projev je mdlý. Na dvou tisících otáčkách je to o to horší, že vám drnčí v ruce dlouhá řídítka a je to nepříjemné. Ale v těchto otáčkových hladinách se při jakékoli jízdě vyskytnete jen výjimečně, protože vše co chcete, se odehrává od 3,5 výš. Stroj nemá problém atakovat stosedmdesátku, ale nad stotřicet se dá bez plexi štítu vydržet maximálně pár minut. Vítr s řidičem nemilosrdně cloumá, zdvihá helmu a proud vzduchu ji spíš z hlavy chce setřást, než že by ji přitlačoval. Ano ať se to jakkoli nelíbí, plexištít by bylo první co bych pořídil. Pak by bylo na řadě sedlo. Když od toho odhlédnu, tak je Vulcan výborný stroj, který si zaslouží být v zorném poli, když si někdo tento typ stroje vyhlédne.

Po pár dnech jsem se s Vulcánem natolik sžil, že mi přišlo škoda ho vracet. Krátké přesuny, drobná vyjížďka po práci kolem Vltavy, zaskočit na jedno nealko ke kamarádovi. Jo líbilo se mi to. Jízdní projev jistý, motor živý a pocitově silný. Solidní brzdy a perfektní čitelnost stroje. Nemám problém s doporučení cílové skupiny, tak jak to presentuje výrobce.

Kolega zvyklý na „křižníky“ s dvoulitrovým motorem tady těžko bude hledat nějaké podobnosti či výhody. Ale i když to zkusí, uznává, že ovladatelnost a jistota stroji nechybí. A navíc lehkonohých 225 kg je v podstatě fakt sranda. Pak z něj vypadne, že je to snadný jak jezdit na kole a jeho žena by to fakt brala. Musím jen souhlasit. Všestrannost a příjemné ovládání určitě osloví novou zákaznickou skupinu, do které je zacílen.

Promo video



Videa

Instagram




Motodenik.cz

© 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.