BMW eCall poprvé i pro motocykly

BMW Motorrad 5.5.2016

fotka

Inteligentní systém automatického záchranného volání se už osvědčil v osobních vozech, u kterých podle výzkumů dokáže při závažných nehodách zkrátit dojezdový čas první pomoci až o polovinu. Ano, o POLOVINU, což je v nouzi opravdu nedocenitelná pomoc. Podle dalších odhadů tato technologie může na celém světě ročně zachránit až 2500 životů. Nyní se tato výbava poprvé objeví i u motocyklů, kde má každé zvýšení bezpečnosti ještě větší smysl.

Nový systém vyvinutý pro motocykly BMW lze aktivovat i ručně pomocí zakrytého tlačítka na řídítkách, ale důležitější je automatická aktivace v případě nehody. K vyhodnocení rizikové situace slouží snímače náklonu i zrychlení, které spolehlivě rozpoznají nehodu a nebudou systém aktivovat například při pouhém pádu motocyklu ze stojánku.

Při detekci pádu systém pomocí vestavěného telefonního modulu s GPS okamžitě vyšle na centrálu přesné souřadnice motocyklu, údaje o síle nárazu, brzdění a dokonce i směr, kterým motocykl před kolizí jel. BMW Call Center následně vyhodnotí závažnost a může odpovídajícím způsobem reagovat a uvědomit záchranné složky.

V případě silného nárazu systém vydá zvukovou výstrahu a okamžitě umožní jezdci komunikaci s centrálou v jeho rodném jazyce. Při menší kolizi, například položení motocyklu v malé rychlosti, má systém 25 sekund prodlevu a jezdec má možnost zrušit kontakt. Třetí možností je již zmíněná možnost aktivace pomocí tlačítko SOS. Systém BMW eCall bude zatím k dispozici pouze v Německu a postupně se bude pokrytí rozšiřovat.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.