Motocykly na Měsíc jezdily jen v letadle

Filip Tichý 11.5.2016

fotka

Nejzvláštnější místo na světě, kde kdy jezdily motocykly? Pravděpodobně speciální letouny Vomit Comet určené pro simulaci stavu beztíže a trénování kosmonautů pro lety na Měsíc.

V rámci projektu letů na Měsíc Apollo 15 bylo nutné za pouhé dva roky vyvinout a vyrobit dopravní prostředky pro jízdu po měsíčním povrchu. A jako záložní alternativa pro lunární Rovery vznikaly také speciální elektrické motocykly. Na Měsíc sice nakonec neodletěly, přesto si ale zajezdily alespoň ve speciálním letadle!

O vesmírných automobilech Lunar Rover pro jízdu na Měsíci si můžete přečíst třeba v tomto článku. Současně s jejich vývojem se testovaly také prototypy motocyklů s velkými balonovými koly. Celý program měl sloužit jako záloha, pokud by se nepodařilo terénní čtyřkolky dokončit včas nebo pokud by se ukázalo, že jsou na přepravu vesmírem příliš těžké.

Lunární „bajky“ byly vybaveny elektromotorem pohánějícím zadní kolo s jednorázovou baterií umístěnou uprostřed, byl použit stejný motor jako v lunárních Roverech, tedy s výkonem 190 W při 10 000 ot/min. Bližší údaje bohužel nebyly nikdy odtajněny, protože čtyřkolové Rovery byly dokončeny včas a projekt měsíčních motocyklů byl po dvou letech ukončen.

Nejdobrodružnějším výletem prototypů tak byly testovací jízdy v speciálním letounu KC-135 pro simulaci beztíže či snížené gravitace. Tento letoun dokáže vysokou rychlostí vystoupat a následně pečlivým udržováním balistické křivky navodit uvnitř speciální kabiny přibližně na minutu stav beztíže. A o zážitcích z letu/jízdy asi nejlépe vypovídá přezdívka tohoto letounu - Vomit Comet (Blicí Kometa). Přitažlivost na Měsíci odpovídá jen asi 1/6 zemské, proto kromě speciálního letadla vznikala celá řada trenažérů pro výcvik v chůzi i v jízdě za snížené přitažlivosti, několik z nich je na obrázku níže:

 reklama

Videa

Instagram

 reklama

Motodenik.cz

© 2010-2017 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.