Kořenovská odyssea s Aprilií a Moto Guzzi

Filip Tichý, foto: autor, Jan Sommerauer 23.5.2016

fotka

Sportovní Aprilie a majestátní Guzziny, dvě různé tváře italského koncernu Piaggio se představily na každoročních prezentačních dnech v Kořenově. Sem si mohou zájemci o koupi motocyklu přijet vyzkoušet vybrané stroje na nádherných horských silničkách na Harrachov, Příchovice nebo vodní nádrž Souš. A připravený byl i půlden pro nás novináře.

V hlavní roli Moto Guzzi V9 Roamer a Bobber

Kořenov byl první příležitostí vyzkoušet hlavně dva modely úplně nové řady V9. Ta oproti předchozí klasice V7 nabízí podstatně modernější motor a hladší chod. Výkon je sice vyšší jen trochum celkem mají V9 maximum 55 koní, ale hlavní je krouťák a nádherně plochá výkonová křivka. Proti V7 jsou devítky medově hladké agregáty, se kterými se přitom dá kromě pohodového „kafíčkovského“ tempa jet i docela slušně rychle, aniž byste museli pořád řadit a držet motor pod krkem.

Lepší dojem v zatáčkách udělal jednoznačně žlutý V9 Roamer, který s větším a užším předním kolem dával lepší odezvu do řízení a byl celkově obratnější. A žlutá barva mu navíc dokonale slušela! Jen škoda, že řada V9 je stejně jako V7 dělaná spíš pro jezdce menší postavy, pro nás „normální“ dvoumetrové dlouhány je prostě dost malá.

V9 Bobber si dovedu představit hlavně do města. Sice není tak obratný a působí zavalitějším dojmem, ale na rozbitých silnicích a ulicích dokáže samotná tlustá přední pneumatika pohltit dost nerovností a vy si jen plujete na vzduchovém polštáři. Při výletě nahoru na Jizerku ještě nebyl z cesty uklizený zimní posyp a byla spousta možností vyzkoušet kontrolu trakce. Ta má dvě nastavení – pro sucho a pro mokro a dává příjemnou jistotu, že se nemusíte za každých okolností bát vzít za plyn.

Vyzkoušeli jsme i majestátní Californie, do táhlých zatáček nad Tanvaldem jsme prohnali ostrá Tuona V4 1100 a řada přišla i na svezení na Shiveru či speciální mašině Mana 850 s automatickou variátorovou převodovkou. Pak kousek výjezd na rozbité zadní cestě za Příchovicemi na cestovních maxiendurech Stelvio a Caponord a nakonec jako každoroční třešnička na dortu svezení na Grisu. A italský den v Kořenově je za námi, nashle zase za rok!

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.