3D bionický motocykl od Airbusu

Filip Tichý, foto: TZ APWorks 26.5.2016

fotka

Evropský výrobce dopravních letadel je tahounem v oblasti nových technologií. Zároveň ho asi trápí vysoká váha zavazadel, takže zapracoval na vývoji a představil koncept elektrického motocyklu s celkovou hmotností pouhých 35 kg i s bateriemi.

Prototyp motocyklu Light Rider vyvinula dceřiná společnost výrobce letadel Airbus Group během jediného roku. Využívá speciální „bionický“ rám, který si bere jako vzor konstrukční prvky z říše rostlin a buněčné stavby a celá konstrukce prostorového rámu připomínajícího speciální škebli je vyrobená z hliníku pomocí 3D tisku z materiálu Scalmalloy®.

Scalmalloy® je speciální hliníkový prášek, který se v 3D tiskárně laserem navařuje do vrstev a po dokončení je srovnatelně pevný jako titan. Rám je o třetinu lehčí než klasické konstrukce a celkově i se zadní vidlicí váží pouhých 6 kg. Navíc je dutý, takže umožňuje vedení všech kabeláží vnitřkem. Zbývající část celkové hmotnosti 35 kg připadá na elektromotor s bateriemi, kola a komponenty.

Baterie je vyměnitelná a s elektromotorem umístěným ve středu rámu dokáže první prototyp rozjet až na maximální rychlost 80 km/h, maximální dojezd je přibližně 60 km. Působivá je i udávaná hodnota zrychlení z nuly na 45 km/h za 3 sekundy. To už vypadá jako velmi zajímavá alternativa někde na pomezí mezi klasickými motocykly a horskými koly, ovšem při ceně za jeden stroj z omezené padesátikusové série ve výši cca 1,3 milionu korun asi ještě budeme na větší rozšíření počkat na hodně dalekou budoucnost.

„Tímto projektem jsme chtěli všem ukázat, jakou si představujeme budoucnost v oblasti individuální městské přepravy“, konstatoval zástupce Airbusu a naznačil také úmysl pokračovat v dalším vývoji.

Oficiální video

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.