Rekordní aukce Crocker V-twin

Filip Tichý 3.1.2017

fotka

V jarní aukci Bonhams se za motocykl se sériovým číslem 36-61-8 očekává překročení hranice půl milionu dolarů, odhadovaná finální cena bude v přepočtu cca 15 milionů korun. Americký veterán Crocker V-twin je ve světě motocyklů podobnou legendou, jako je mezi sběrateli známek Modrý Mauricius. V letech mezi 1936 až 1942 se jich v Los Angeles vyrobila necelá stovka a patřily k technické špičce své doby.

Závodník Gene Rhyne navrhl odvážný V-twin o objemu 1000 cm3 s hemisférickými hlavami "Hemi-head", který díky výkonu 55-60 koní okamžitě trumfnul konkurenční čtyřicetikoňové Indiany a Harleye. Kalifornská továrna Crocker původně začala s výrobou závodních jednoválců, na závody do vrchu to ale chtělo dvouválec.

Na zakázku dokonce vzniklo i několik motocyklů s navýšeným zdvihovým objemem na 1491 ccm, které se tak na dlouhou dobu staly největšími sériově vyráběnými motory meziválečných let. Továrna dokonce zveřejnila reklamu „Pokud Vás porazí Indian nebo Harley, přivezte nám motocykl zpátky a my vám vrátíme peníze.“ Nikdo ze zákazníků prý této možnosti nemusel využít.

Bohužel Druhá světová válka znamenala konec výroby dvouválců a značce Crocker nepomohla ani změna výrobního programu na výrobu prvních skútrů Scootabout, kterých také vzniklo pouhých asi 30-40 kusů. V roce 1942 výroba končí, protože na rozdíl od Indianu and Harleye nedosáhl Crocker na válečné kontrakty a po válce se mu již nepodařilo obnovit výrobu motocyklů. Místo nich továrna Crocker začala vyrábět součástky pro letouny Douglas Aircraft.

Díky špičkové kvalitě a technickému náskoku ve své době patří motocykly Crocker k nejdražším a nejobdivovanějším veteránům, po jakých dnes motorističtí nadšenci touží. V poslední aukci v 2006 v New Yorku byl Crocker "Hemi-head" V-Twin z roku 1937 vydražen za 276 500 USD. Dnes už na světě zbývá pouhých sedm těchto speciálních modelů s hlavou válců ve tvaru polokoule, a právě proto se na připravované jarní aukci Bonhams v Las Vegas očekává dosažení rekordní prodejní ceny hodně přes půl milionu dolarů.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.