Victory končí, spekulace o Polarisu se potvrdily

Filip Tichý 9.1.2017

fotka

Značka Victory končí, koncern Polaris bude pokračovat pouze se značkou Indian. Není to až tak překvapivá zpráva, jak by se zdálo, a v motoristických kuloárech se o tom už delší dobu spekulovalo. po 18 letech a 60 vyrobených modelech se tak cruiserová scéna ztenčí o jednu značku. Konstrukce motorů Freedom V-Twin bude pokračovat dál, ovšem už pod značkou Indian.

Značka Victory Motorcycles za sebou má 18 let a Polaris pod ni nově zařadil i elektrické motocykly Brammo. Ale rozvoj zákaznické základny a prodejní výsledky prostě neodpovídaly osmnáctiletému vývoji a investicím. Polaris značku Victory stále prezentoval jako alternativu k zavedené značce H-D, která v Americe ovládá celou POLOVINU celkového trhu motocyklů.

Jenže H-D neprodává pouze motocykly, svým zákazníkům poskytuje i celou svoji historii, identitu a image. Proto když se v roce 2011 Polarisu naskytla příležitost koupit oživenou značku Indian (s teoreticky ještě starší historií), bylo předem jasné, která značka bude mít prioritu. Polaris ještě chvíli zkoušel najít pro Victory marketingovou pozici jako značku pro závodní a supervýkonné cruisery a začal vyvíjet soutěžní a rychlostní speciály Victory (např. Project 156 Pikes Peak), ovšem je se střídavými úspěchy.

Priorita Indianu byla zřejmá už ve chvíli, kdy Polaris přehodil výhybku a nově vyvíjený V-Twin DOHC 1133 ccm, který měl původně založit novou modelovou řadu Victory, věnoval Indianu a jeho novému modelu Indian Scout. Ten se sice v roce 2017 objevil na trhu s menšími změnami jako Victory Octane, ale o skutečném vývoji samostatné značky Victory už tehdy nemohla být řeč.

Naopak Indianu se daří a historická značka i návaznost na tvary historických Indianů s širokými blatníky si na americkém trhu našla svoji pozici. Zájemci o cruisery s duší a nábojem totiž potřebovali i nějakou alternativu k H-D a přestože zatím Indian v celkových číslech v Milwaukee asi příliš starostí nedělá, oproti Victory to přeci jen je obrovský úspěch a i to přispělo k rozhodnutí s Victory dále nepokračovat.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.