Nehodovost motocyklistů 2016

Filip Tichý, zdroj: Policejní prezidium ČR 12.2.2017

fotka

Na tiskové konferenci k zahájení ankety Motocykl roku zazněla také řada hodně zajímavých statistik týkajících se nehodovosti jednostopých strojů v roce 2016. Jak se vloni bouralo, jaké byly hlavní příčiny a jaké jsou trendy, s tím nás seznámil plk. Ing. Tomáš LERCH, z ředitelství služby dopravní policie. Věnujte pár minut a podívejte se na tato varovná čísla, ještě než na jaře vyrazíte na silnice…

V roce 2016 policie dokumentovala 2828 nehod s účastí motocyklu, což je i přes příznivý trend stále ještě obrovské číslo. Pokud uvážíme, že hlavní motorkářská sezóna trvá 5 měsíců, je to průměrně 19 nehod motorkářů za den! Naštěstí poměrně výrazně poklesl počet těch nejtragičtějších nehod, číslo 61 usmrcených je sice i tak děsivé, ovšem o rok dříve to bylo dokonce 91 křížků u silnic. Co se nemění, je poměr zaviněných a nezaviněných nehod, stále zhruba 60 procent zavinění připadá na vrub řidičů motocyklů.

Níže jsou shrnuty statistiky příčin nehod zaviněných řidiči motocyklu. Schválně se podívejte, v kolika kolonkách je jako příčina uvedena rychlost.

Následující tři grafy dokumentují fakt, že nejvíc bourají začátečníci. První rok praxe na motorce je podle těchto statistik obrovsky rizikový! Pokud lákáte kámoše k zakoupení motorky, určitě ho „dokopejte“ i na nějakou školu bezpečné jízdy, ať se otrkává na letišti, a ne v provozu.

Další grafy podle věku ukazují, že se nehody nevyhýbají ani starším ročníkům. Těžko posoudit, zda motorkáři jako demografický skupina stárnou?

V jakých měsících se nejvíc bourá? Logicky v létě, kdy se nejvíc jezdí

A nakonec mapa těch nejhorších nehod. Určitě si i Vy vybavíte, že některý z těch černých puntíků patřil někomu známému z vašeho kraje. Zamyslete se nad tím, než příště vyjedete a dávejte na sebe pozor. Hodně kilometrů v jedné stopě se šťastným návratem domů přeje autor.

Další články z rubriky:Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.