BMW Motorrad Concept Link

Filip Tichý, foto: BMW Motorrad 28.5.2017

fotka

Jakým směrem se bude ubírat vývoj budoucích modelů, to BMW každoročně ukazuje na Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2017. Zatímco v předchozích letech jsme se v rámci projektu Hommage dočkali nádherného klasického cruiseru s benzínovým boxerem, letos BMW ukázalo, jak by mohl vypadat nástupce úspěšného elektrického maxiskútru C-Evolution.

Eletrický skútr budoucnosti si přes váš mobilní telefon sám vytáhne z kalendáře termín a adresu vašich schůzek. Vy jen ráno sednete na připravený a nabitý stroj a s minimálními náklady se podle navigace tiše a ekologicky odbzučíte na první z řady schůzek. Tašku s notebookem si z boku stroje schováte do schránky, nastavíte si posuvné sedlo podle svého přání - může to být sportovní jednosedadlovka, dvojsedlo nebo cokoliv mezi tím. Příjemná vize, která by mohla ke skútrům přilákat víc lidí.

BMW C-Evolution se zatím na vstup na český trh teprve připravuje, ale po krátkém testu v Alpách během BMW Motorad Days můžu potvrdit, že se ve městě a okolí přinejmenším vyrovná benzínovým maxiskútrům. Nově představený Concept Link bude pravděpodobně hodně vycházet z techniky Evolution, stejný je hlací motor v rámu a převod na jednostranně zavěšené zadní kolo ozubeným řemenem.

Video

Mohutné boční kapotáže pravděpodobně v produční verzi dostanou nějakou ochranu, přední deflektory u konceptu by asi ve městě moc dlouho nepřežily. Moc pěkným designovým prvkem jsou oranžové kabely mezi baterií a motorem vedené pěkně venkem na očích. Další technické inovace a komentáře designémů najdete v níže přiložené tiskové zprávě:

Tisková zpráva BMW Motorrad:

BMW Group na Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2017 představuje svoji vizi bezemisní městské mobility na dvou kolech: BMW Motorrad Concept Link. Je inspirován designovou studií BMW Motorrad Vision Next 100 a spojuje digitální konektivitu s nároky moderní městské mobility na dvou kolech. Vyšlapává nové cesty a jde za hranice zavedených konvencí jak v designu, tak i v použitých technologiích.

„BMW Motorrad Concept Link představuje nový pohled na městskou mobilitu. Propojuje digitální a analogový svět a soustředí se na jezdce a jeho potřeby mobility. Způsobem, jakým spojuje funkčnost a digitalizaci, může fungovat jako zařízení pro transport i komunikaci. Pro mě je BMW Motorrad Concept Link se svým nadčasovým a minimalistickým stylem více než koncept – je to symbol nové éry,“ vysvětluje Edgar Heinrich, šéfdesignér BMW Motorrad.

Design jako odlišující prvek, definující nový segment.

Výjimečný charakter konceptu začne být okamžitě patrný díky zcela novému designovému jazyku. „BMW Motorrad Concept Link není postaven na současných přístupech, ale splňuje základní požadavky na funkčnost, technickou koncepci a digitální realitu dnešních uživatelů. Technologie elektrického pohonu v podobě ploché baterie pod podlahou a kompaktního pohonu zadního kola umožnily vytvořit vysoce originální design, který utváří nový segment. Výsledná expresivní síla konceptu je pro BMW Motorrad něčím zcela novým a opouští zavedené způsoby pohledu,“ říká Alexander Buckan, šéf designu BMW Motorrad.

Nízké, protažené tělo motocyklu a ploché sedlo v kombinaci s diagonálně stoupající přední sekcí vytvářejí moderní a přitom jedinečnou siluetu. Práce s barvami ji zdůrazňuje ještě více: přední část v barvě Liquid Metal Titanium kontrastuje s kapotáží v částečně matném černém provedení. Barvy jsou orientovány diagonálně, což podtrhuje dynamický potenciál BMW Motorrad Concept Link.

Navrženo na míru městské mobilitě.

Nová, na funkci zaměřená koncepce nabízí vysokou úroveň potěšení z jízdy díky elektrickému pohonu. BMW Motorrad Concept Link je ideálně přizpůsobeno požadavkům moderní městské mobility s rychlou akcelerací a snadnou ovladatelností. Díky celkově malé výšce se snadno nastupuje jak ze strany, tak dokonce i zezadu. Zpětný chod zajišťuje dobré manévrování, což usnadňuje parkování v těsných prostorech.

Sedlo lze podélně nastavit tak, aby vyhovovalo jakýmkoliv požadavkům. Proporce také vytvářejí prostor pro nový odkládací prostor. Ve středové sekci, pod sedlem, se skrývá zavazadlový prostor, nabízející všestranné využití. Jezdec se k němu může kdykoliv snadno a rychle dostat pomocí posuvných dvířek. S touto novou architekturou kombinuje BMW Motorrad Concept Link ideálním způsobem potěšení z jízdy a funkčnost.

Čisté tvary a moderní technologie.

Při bližším pohledu zdůrazňují čisté linie, velké povrchy a jednoduché, precizní tvary supermoderní vzhled BMW Motorrad Concept Link. Dvoubarevný design tento dojem zdůrazňuje ještě více. Velká matně černá plocha – technické srdce – tvaruje jádro konceptu. Sahá od přídě až k zádi a kromě pneumatik a předních světel integruje také pohonné ústrojí a prvky zavěšení. Dvě kultovní LED přední světla jsou charakteristická svým minimalistickým designem. Jejich precizní rozvržení a štíhlé kontury zdůrazňují moderní a průkopnickou přitažlivost přední části. Mocně expresivní křivky bočních panelů rámují temný střed motocyklu, optimalizují aerodynamiku a poskytují také ochranu před větrem a počasím. Boční strany kol jsou zcela zakryté a zdůrazňují tak moderní vizuální přitažlivost.

BMW Motorrad Concept Link rovněž promyšleně demonstruje technologii, použitou jako součást designového balíčku. Proto boční panely zcela nezakrývají zadní část boků. Namísto toho se táhnou podél boků jako malá křídla, odhalující technické prvky, jako je hnací ústrojí, chladicí žebra, jednostranná kyvná vidlice, pružící vzpěra a ozubený řemen. Zároveň pomáhají zlepšit proudění vzduchu. Dvě kultovní zadní světla byla integrována do zadních bočních panelů v podobě dvou prvků ve tvaru C.

Záměrné kontrasty a řada možností optimalizace.

Záměrná hra kontrastů v kombinaci s čistými tvary BMW Concept Link utváří výrazný, působivý vzhled. Oranžové kabely spojující baterie a pohon na pravé straně jsou vysoce kontrastní a představují jasné, sebejisté vyjádření. Jejich průměr také naznačuje výkon pohonné jednotky.

Sedlo, oddělené od těla motocyklu, je dalším funkčně i vizuálně působivým vyjádřením unikátního charakteru. Zdůrazňuje lehkost z bočního pohledu a podtrhuje tak agilitu a snadnou ovladatelnost. Sedlo navíc odhaluje pohled na hliníkovou konstrukci pod ním. Lze jej přizpůsobit požadavkům majitele; může to být sportovní jednosedadlovka, dvojsedlo nebo cokoliv mezi tím, což dává konceptu jedinečný vizuální i funkční charakter.

Další možnosti přizpůsobení, jako jsou boční panely v různých barvách nebo různé větrné štítky, umožňují jezdci vyjádřit svoji osobnost a dělají z BMW Motorrad Concept Link ideálního společníka pro jakoukoliv situaci.

Spojení jezdce, stroje a prostředí.

Inspirován konceptem BMW Motorrad Vision NEXT 100, interpretuje BMW Motorrad Concept Link spojení mezi jezdcem, strojem a prostředím pro využití ve městech. Umožňuje jezdci zůstat ve spojení se světem i za jízdy a rozšiřuje tak jeho mobilní svět tím, že mu nabízí nové příležitosti. Kromě jiného Concept ví, co je v jezdcově kalendáři, a tedy jaký bude jeho příští cíl. Díky tomu může vybrat nejrychlejší nebo nejzajímavější trasu a v případě potřeby dokonce i zvolit nejvhodnější hudbu.

Pozornost byla věnována také možnosti užít si jízdu bez jakýchkoliv rozptýlení. Klasický přístrojový panel byl proto opuštěn. Namísto toho se rychlost, navigace a informace o stavu baterie promítají přímo na větrný štítek v jezdcově zorném poli. Sekundární informace jsou zobrazeny na velkém panelu, který perfektně zapadá do designu a je umístěn pod řídítky. Panel poskytuje celou řadu možných způsobů interakce s vnějším světem a komunikace s jinými stroji. Dotykový povrch rozměrného displeje zobrazuje a ovládá extenzivní funkce infotainmentu, konektivity a navigace. Libovolně programovatelná dotyková tlačítka v řídítkách umožňují jezdci přístup k preferovaným, často používaným funkcím, aniž by musel dát ruce z řídítek.

Inteligentní vybavení jezdce.

Interakce mezi jezdcem a strojem znamená velký potenciál, pokud jde o bezpečnost, komfort, funkčnost a zážitky z jízdy. BMW Motorrad Concept Link komunikuje s vybavením jezdce. Aby se zdůraznilo toto propojení, pohyb na rukávu bundy otevírá a zavírá posuvné dveře zavazadlového prostoru.

Šev na rukávu prozrazuje aktivní oblast. Oblečení řidiče je také módním vyjádřením a záměrně nevypadá jako motocyklová výbava. Lehké loketní a ramenní chrániče byly integrovány do stylového krátkého kabátu vyrobeného z voděodolné lodenové tkaniny a nejsou pod moderním střihem kabátu viditelné. Kombinací bezemisní dynamické jízdy, nového designového jazyka a módního a přitom funkčního vybavení pro jezdce ztělesňuje BMW Motorrad Concept Link představu BMW Motorrad o budoucnosti městské mobility.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.