Jak se trénuje FMX u Podmolů

Jan Altner, foto: autor 23.10.2017

fotka

Někdo na zahradě pěstuje kytičky, někdo si za domem postaví trampolínu, někdo zase bazén…. a někdo velkou jámu vysypanou molitanem a u ní jeřáb. To je příklad Libor Podmola, který patří ke špičce freestyle motocrossu nejen u nás, ale i ve světě.

Navštívili jsme trénink Libora a jeho mladšího bráchy Filipem. Oba dva se připravují na blížící se událost a jednu z nejstarších událostí FMX nejen u nás, ale i ve světě - FMX Gladiators Games, které jsou za dveřmi a konají se v O2 Aréně čtvrtého listopadu. Libor i Filip mají tuhle akci rádi a plánují se znovu účastnit. I když „účastnit“ není to správné slovo, protože se nejedná jen o exhibici, ale přesněji o soutěž se silnou zahraniční účastí. Libor ví jak chutná vítězství a rozhodně by ho rád zopakoval.

Bráchové připravují nové triky, které testují zatím do molitanové jámy u Libora za barákem. Libor chystá poprve ve své kariéře frontflip – tedy skok s rotací dopředu. Na jeho realizaci musel postavit speciální rampu s pohyblivým koncem, kterou okoukal v Americe.

Ptám se Libora, jak zvládá trénink a kdy zkusí trik na pevný doskok. Věčně vysmátý Libor odpovídá, že příprava jde dobře, že skok je snadný. Vážně to jde prý samo a o udělení rotace vpřed se postará pohyblivý konec rampy. Libor prý nemusí dělat nic, jen přehodit v hlavě rotaci. Celý život dělá hromadu triků se zpětnou rotací a teď najednou musí přesvědčit hlavu o tom, že se budou on i motorka točit opačně.

Ptám se jestli je to opravdu tak snadné, jak se mě o tom snaží přesvědčit. Znovu odpovídá, že rozhodně ano, ale pak se zasměje a vzpomíná, že při prvních pokusech nemohl hlavu přesvědčit a dokázal se se strojem poprat a rotaci zabránit. Vlastně dost dlouho měl rampu postavenou, ale nemohl se odhodlat k jejímu vyzkoušení, takže asi zase tak jednoduché to úplně nebude...

Další zásadní rozdíl u tohoto triku je v následující. U skoku s rotací vzad v případě problémů skok raději přetočíte než nedotočíte, ale s opačnou rotací ho rozhodně přetočit nechcete, protože dopad před motorku by mohl být fatální. Libora znám dlouho a baví mě jeho přístup k trikům i jejich rozebírání. Provedením skoku i povídáním o něm dokáže nabudit dojem obrovské lehkosti.

Pro začátek Libor začíná trénink na standardní rampě. Doskok do molitanu vypadá jako do peřin, ale Libor mě vyvádí z omylu a logicky mi vysvětluje, ať si zkusím z šedesáti kilometrů v hodině zastavit na dvou metrech – pár géček by to asi dalo.

Libor přitvrzuje a chystá se provést jeden ze svých nejkomplikovanějších skoků. Po odrazu se pouští motorky, otáčí se kolem své osy a chce naskočit zpátky. Jenže se nedaří a dopadá vedle své motorky. I tohle k FMX patří. On i stroj mizí v molitanu a není po nich ani stopy. Za chvíli se vynoří hlava, Libor prská molitan a mumlá si něco do helmy.

Sám se sebou rozebírá, proč skok nevyšel. Neztrácí u toho dobrou náladu a je nevím jak se tvářit, protože je to vtipná i vážná situace zároveň. Tak tohle ne - to už je tenhle rok po druhé, konstatuje sebekriticky. Filip mu přihrává jeřáb a vytahují motorku. Rozebírají spolu, kde se stala chyba a já zažívám svou chvilku slávy, kdy můžu být užitečný a ukazuji Liborovi na displeji fotoaparátu průběh skoku. Vypadá to jako užitečná pomůcka a Libor se chystá skok zopakovat.

Vysvětluje mi, že při normálním skoku na pevný dopad by si nedovolil finále skoku vypustit a věří, že by na motorku naskočil, ale s vidinou do pádu molitanu konec vypustil. Dalším aspektem je, že kolem tréninkového dopadu je zvyklý mít klid, ale teď se tu motáme s foťákem s nad ním vrčí dron a i to ho mohlo rozhodit. Možná vás to překvapí, ale tenhle bouřlivák si už pár let rovná hlavu meditací a jógou, která ho přivádí do pohody.

Ptám se, čím se baví a čemu se věnuje mimo FMX. Minulý rok vydal svůj deník a nejenže ho práce na něm bavila, ale celý výtisk se celkem brzy rozprodal a musel se objednávat dotisk. Zájem fanoušků ho potěšil a zároveň motivoval k pokračování, na kterém už zase pracuje. Sám jsem se při jeho čtení dobře bavil, takže se těším na pokračování a tahám z Libora informace o jeho pokračování.

Chystá se střídání a Libor mění motorku za jeřáb. S Filipem jsem se poprve seznámil před pár lety na afterparty po jedné velké FMX soutěži. Když taková soutěž zkončí, jezdci se potřebují uvolnit a tyhle akce bývají stejně legendární jako samotné soutěže. Veškerá rivlita v tu chvíli mizí, jezdci rozebírají své úspěchy, neúspěchy i plány a je to vlastně obrovská rodina.

Připomínám Filipovi naše setkání. Napřed si nevzpomíná, tak mu připomenu pár detailů. Klub, atmosféru a to jak jsme z něj strhávali mladíka, kterému se nelíbilo, jak moc vřele se bavil s jeho slečnou. Filip si vzpomíná a na tváři má úsměv od ucha k uchu. Připomíná mi, že v celé šlamastice byl vlastně omylem, ale akce to byla samozřejmě skvělá.

Filip si dává na rozehřátí pár kliků a pak sedá na motorku. Svůj nový trik nám nepředvede, ale chápu, že na to potřebuje klid, který svou přítomností narušujeme. Ptám se Filipa, jak to vidí se zařazováním nového triku uprostřed sezóny, jestli to není moc velké riziko. Filip mi potvrzuje, že to samozřejmě riziko je, ale taky je to zároveň dobrý tah, vděčný nejen pro diváky, ale především pro porotu na akcích, která dokáže nový trik a změnu už zaběhlé sestavy patřičně ocenit.

Takže logicky i on připravuje na FMX Gladiators Games nový trik. A není to nic snadného, ale dvojitý backflip. Skoky předvádí s jistotou a je vidět, že se na závody nejen tvrdě připravuje, ale skákání si i patřičně užívá.

Trénink se chýlí ke konci a přesouváme se do garáže. Její podstatnou část zabírá malá tréninková U rampa. Libor se na ní občas odreagovává. K tomu mu slouží freestalové kolo a skateboard, se kterým si začal tykat relativně nedávno. Na natrénování nového skoku má ještě měsíc. I když dával skok do molitanového dopadu přesvědčivě, bude ho i dál pilovat, aby byla jeho premiéra 4.11.2017 v O2 aréně co nejlepší, protože na FMX Gladiator Games chce předvést nejen skvělou show, ale rád by se i co nejlépe umístil. Oba bratři jsou sympaťáci a těší se podporu fanoušků na největší FMX akci u nás.

 reklama

Videa

Instagram

 reklama


Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.