Ohlédnutí za FMX Gladiators + fotogalerie

Jan Altner, foto: autor 20.11.2017

fotka

Jaké byly FMF Gladiator Games? Od začátku strhující. Program zahájil příjezd jezdců na Harleyích a pak do O2 areny doslova naskákali všichni FMX jezdci. V první části show předvedl každý z 12 jezdců po 6 skocích. Tříčlenná porota ve složení Gabriela Novotná, Aleš Valenta a Petr Kuchař ohodnotila body každého z jezdců a polovinu z nich, tedy šest nejlepších poslala do semifinále.

V semifinále už bojovali jezdci stylem “head to head” po dvojicích. Z první dvojice postoupil český jezdec Petr Pilát, alias Pilník. Ve druhé dvojici publikum mohutně podporovalo Libora Podmola, který bohužel nestačil na skvělého Edgara Torronterase. Libor nejel v ideální formě, protože jen několik dní před touto akcí si poranil koleno. To ale nikterak nesnižuje výkon Edgara, který byl opravdu vynikající.

Z třetí dvojice vyšel vítězně Luc Ackermann, neboť jeho protivník Filip Podmol při jednom doskoku, jinak v skvěle rozjeté jízdě, dostal motocykl pod kontrolu až na poslední chvíli a nestihl včas dobrzdit, následkem čehož narazil do bariéry. Při tomto pádu si Filip bohužel našťastně zlomil nohu.

V samotném finále vypadl nejdříve Edgar Torronteras a ze zbývající dvojice vzešel vítězně Petr Pilát. Pilník včera jezdil ve vynikající formě a vítězství si zasloužil. Finálovými jízdami program neskončil, ale naopak gradoval exhibicí, ve které došlo i na české premiéry.

Nejprve Petr Pilát předvedl tzv. “540”. Tento skok vyžaduje speciální strmou rampu, ze které Petr vyskočí, následně se ve vzduchu otočí o 540 stupňů a nedopadá na rampu před sebou, ale vedle sebe v opačném směru, než na rampu najížděl. Po dopadu však Petr neudržel balanc a svezl se na zem. Jenže na nic nečekal a za velkého povzbuzování publika naskočil znovu na motocykl a druhý pokus dopadl výborně.

Dále měla následovat česká premiéra “double back flipu” v podání Filipa Podmola, ke které ovšem kvůli Filipově zlomené noze nedošlo. Došlo ale na českou premiéru “front flipu”, kterou předvedl Libor Podmol. I tento skok vyžaduje speciální rampu, tentokrát s pohyblivým koncem.

Protože se jedná o náročný skok a českou premiéru, byla použita i speciální doskoková rampa s tzv. “airbagem”. První životní “Front flip” se Liborovi vydařil, čímž publikum dostal do varu. Kromě toho byl celý večer vyšperkován skupinovými jízdami, kdy skákali všichni jezdci na všech rampách najednou.

V samém závěru předvedli skoky vždy tři jezdci v řadě, takže byli k vidění všichni jezdci současně ve vzduchu a navíc směřující na stejný doskok. Mimo to byla během večera několikrát k vidění i čtyřkolka a dva sněžné skútry.

Během programu věnovali Marek Rejman (organizátor a duchovní otec FMX Gladiators) a Jarda Vavřina - zástupce Harley Davidson společně šek na padesát tisíc korun ve prospěch Vojenského fondu solidarity. Diváci se dozvěděli i o přípravách oslav 115 výročí oslav značky Harley-Davidson, které proběhnou příští rok v Praze. A oslavy to budou výjimečné, protože se jedná o mezinárodní akci a jedinou oficiální oslavu tohoto výročí mimo USA.

Celé FMX Gladiators jste mohli sledovat na stránce iDnes.cz živě v přímém přenosu. Celým večerem provázel Leoš Mareš, kterému po odborné stránce asistoval Martin Koreň. Po loňském rozpačitém ročníku se letošní Gladiátoři opět posunuli na vynikající úroveň, na kterou jsme u nich zvyklí.

 reklama

Videa

Instagram

 reklama


Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.