Protismogová maska R-PUR, stane se součástí přileb?

Filip Tichý, foto: R-PUR 23.1.2018

fotka

Ve Francii úspěšně odstartovala výroba masek R-PUR určených pro motorkáře, skútristy a cyklisty, kteří často jezdí v centrech měst a jsou nejvíce ohroženi takzvanými civilizačními nemocemi souvisejícími se znečištěním vzduchu. Maska umí odfiltrovat velkou většinu škodlivých částic a umožní jezdci bez námahy dýchat čistý vzduch. Navíc umí odvést vydechovaný vzduch stranou, takže se nemlží plexištít přilby.

V asijských zemích s vysokou hustotou provozu je ježdění v rouškách už naprosto běžné a například v Japonsku jezdí s rouškou s jednoduchým filtrem už skoro většina motocyklistů. Projekt R-Pur jde ještě dál a nabídne speciální roušku kryjící celou dolní část tváře. Rouška obsahuje systém výměnných filtrů, které dokáží odfiltrovat toxické částice, jemný prach, pyly a dokonce i viry a bakterie ve vzduchu. To vše v ještě větší míře, než vyžaduje evropská norma pro roušky en149 - FFP3.

Speciální ventil by měl umožnit snadné vydechnutí a zároveň směrovat dech mimo plexištít. Sadu filtrů je nutné měnit přibližně jednou měsíčně, přibližně po najetí 500 kilometrů po městě. Celá maska s filtry i ventilem stojí v přepočtu asi tři tisíce korun, filtrovací náplň bude přibližně za tři sta korun. Co je na celém projektu ale to nejzajímavější, autoři již údajně jednají s velkými výrobci motocyklových přileb. Můžeme se tak dočkat doby, kdy takováto maska bude standardní součástí volitelné výbavy u vyšších řad přileb, podobně jako jsou to v dnešní době například bezdrátové BT interkomy.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.