Elektrické koncepty Piaggio a KTM pro Brusel

Filip Tichý, zdroj: TZ ACEM 26.1.2018

fotka

Na konferenci asociace ACEM na téma udržitelné mobility se představily první dva prototypy vyvinuté konsorciem 14 firem a univerzit, sdružených pod názvem RESOLVE (Range of Electric Solutions for L-category Vehicles). Mezi nimi nechybí ani pražské ČVUT.

Stefan Pierer, výkonný ředitel společnosti KTM, a Michele Colaninno, ředitel společnosti Piaggio Fast Forward Chairman, v Bruselu představili dva prototypy Demonstrator D1 a D2 vycházejí z lehké čtyřkolové konstrukce s nakláněním v zatáčkách. Jsou poháněny klasickým kartáčovým elektromotorem a nabídnou maximální dojezd 80 resp. 100 km. Maximální dosažitelná rychlost je 45 km/h.

Projekt RESOLVE běží od roku 2015, kdy Evropská unie vyčlenila 6,92 milionů Eur (přibližně 180 milionů korun) a vyzvala konsorcium 14 firem a univerzit k přípravě konceptu bezpečné individuální dopravy s využitím vozidel kategorie L po evropských městech s důrazem na elektrický pohon a snížení emisí.

Největší podíl prostředků dostal koncern Piaggio, který má největší zkušenosti s vícestopými vozidly s nakláněním i s elektrickým případně hybridním pohonem (€1 360 000), dále firmy KTM a její konstrukční kancelář Kisco (€1 220 000) a technologický gigant Bosch (€696 000), na seznamu najdeme například i Magneti Marelli a pražské ČVUT.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.