Elektrický Harley-Davidson přijede 2019

Filip Tichý, zdroj: TZ Harley-Davidson 1.2.2018

fotka

Málokdo čekal, že největší revoluci v oblasti motocyklů zahájí právě americká značka vycházející z tradice velkého V-Twinu. Ale doba se mění a právě kategorie největších motocyklů je nejvíc ohrožena změnou vkusu zákazníků i všemožnými emisními a bezpečnostními předpisy. I proto Harley-Davidson právě oznámil, že v roce 2019 spustí sériovou výrobu prvního elektrického velkého motocyklu.

Harley-Davidson v roce 2014 jako jediná tradiční značka na světě představil pilotní projekt první velké elektrické motorky - Harley-Davidson Livewire. Bylo vyrobeno několik desítek prototypů, které po tři roky jezdily na předváděcích akcích Livewire Experience Tour, sbíraly zkušenosti a především čekaly na nové technologie v oblasti baterií a nabíjecích stanic. První „sériový prototyp“ Livewire totiž má hodně lákavé technické parametry - 75 koní výkonu a točivý moment 70 Nm, což stačí na akceleraci z nuly na stovku za čtyři sekundy a maximálku s omezovačem na 150 km/h. Bohužel dojezd první verze byl pouze 85 km a výrobce čekal na baterie, které umožní alespoň dvojnásobek.

To by v dnešní době již mohla být realita a díky tomu se můžeme těšit na první velkou motorku od renomované tradiční značky v roce 2019. Je nanejvýš pravděpodobné, že výrobce použije odzkoušený rám a konstrukci pohonu z dosavadního projektu Livewire. Ten vychází ze stylu nahého power-cruiseru i s malou „nádrží“, výstřelkem jsou jen zrcátka umístěná pod rukojeťmi řídítek s integrovanými směrovkami a LEDkový světlomet, místo přístrojovky najdeme malý barevný LDC panel.

Harley-Davidson LiveWire je sice elektrický, ale překvapivě má i startér. Ten spouští olejové čerpadlo a systém chlazení vodou, který se stará o odvod tepla z velkého elektromotoru. A můžu potvrdit, že Livewire umí nabídnout i hodně podmanivý zvuk. Není to dunění véčkového dvouválce, místo toho se ozve vysokootáčkové burácení. Jak říká samotný tvůrce: „Představte si stíhačku na letadlové lodi. Projekt LiveWire a jeho unikátní zvuk byl navržen tak, aby se jasně odlišoval od jiných spalovacích a elektrických motorů na trhu.”Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.