Hybridní TVS Zeppelin a elektrický Creon

Filip Tichý, zdroj: TVS 15.2.2018

fotka

Indický koncern TVS, který úzce spolupracuje na vývoji i výrobě motocyklů menších kubatur se značkou BMW, v Indii představil koncept jednoduchého hybridního cruiseru TVS Zeppelin. A vedle rovnou vystavil podobně odvážný koncept sportovně laděného elektrického skútru Creon.

Koncern TVS už několik let na technologické úrovni spolupracuje s BMW, výsledkem je například sportovní „malorážka“ Apache RR 310, která se pravděpodobně již letos ukáže i v Evropě jako podobně laděný model BMW. Konstruktéři TVS poměrně rychle zareagovali na první vlaštovku v oblasti hybridního pohonu, kterou v Miláně představil koncern Piaggio pod konceptem Vespa Electtrica. Právě hybridní vozidla přitom mají šanci kombinovat všechny výhody spalovacích i elektrických motorů a nabídnout slušný dojezd, nízkou spotřebu i dostatečný výkon.

TVS Zeppelin s hybridním pohonem

Cruiser pohání poměrně malý elektromotor o výkonu 1,2 kW (tedy asi 1,6 koní) s baterií pracující s napětím pouhých 48 V. Ten nabízí hlavně základ točivého momentu při akceleraci a o rekuperaci energie při zpomalování. O zbytek se postará jednoválcový motor 220 ccm s maximálním výkonem 20 koní při 8500 ot/min. Celkově by se tato kombinace dvou pohonů měla dostat na maximální rychlost 130 km/h. A hlavně na obrovský dojezd bez limitování dobíjením baterie.

Celkový design sice kvůli použitému světlometu trochu připomíná styl Diavel, ale pečlivé zpracování všech prvků po bocích motoru naznačuje, že nejde jen o cvičení a určitě se počítá s pokračováním v produkční verzi. Zajímavým prvkem je zabudovaná videokamera vedle světlometu, záznamy jízdy jsou v dnešní době stále atraktivnější.

TVS Creon v elektrice

Dalším konceptem je čistě elektrický skútr Creon s udávaným dojezdem 80 km a maximální rychlostí 60 km/h. Už také používá moderní baterie, které se umí nabít z nuly na 80% kapacity na pouhou hodinu. Creon se ale od čínské konkurence s podobnými parametry odlišuje hlavně sportovním designem a konstrukcí, která připomíná spíš motocykl než skútr a je dělaná speciálně pro usazení baterií co nejníž.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.