dguard, systém nouzového volání eCall pro motocykly

Filip Tichý, foto: dguard 7.6.2018

fotka

Bezpečnostní funkce, kterou od letoška musí obsahovat všechny nové modely automobilů uváděné na trh, se pravděpodobně brzy rozšíří i do motocyklové oblasti. Že o ni má zájem i řada motorkářů, ukazuje příchod prvního samostatného modulu eCall na trh.

Systém automatického volání v případě havárie může zachránit život jezdce i spolujezdce, protože právě motorkáři často vyhledávají odlehlejší silnice. Navíc riziko havárie a vážnějších následků jsou u motorek o dost vyšší než u automobilů a těch deset minut, o které systém urychlí příjezd záchranných složek, může rozhodovat o záchraně života. Proto se systémem eCall už před rokem jako první přišla značka BMW. Teď ale na trh přichází samostatný systém, který si majitel může osadit do jakéhokoli motocyklu a při změně značky si systém snadno přemontovat.

dguard se skládá z několika modulů napojených na baterii motocyklu, antény, aplikace pro mobily a nouzového tlačítka na řídítkách motocyklu. V případě nehody ale dguard nečeká na stisknutí tlačítka a na rovnou vyšle automatickou textovou zprávu, kde uvede čas nehody, přesné souřadnice i typ motocyklu. Na rozdíl od ostatních systémů, jako je například zmíněný eCall BMW, dguard komunikuje přímo s linkou 112. I zde ale dochází k automatickému zpětnému volání z centrály na registrovaný mobil řidiče motocyklu, aby bylo volání ověřeno a zjištěny další podrobnosti.

Celý systém je sice napojený na akumulátor motocyklu, ale obsahuje také malou záložní baterii. Poloha je určována podle signálu GPS. Díky tomu systém částečně slouží také jako vyhledávací systém v případě krádeže, a to i v případě, že zloděj odpojí baterii. I tehdy systém zašle varovnou zprávu na mobil majitele. Zloději přitom nepomůže ani odpojení nouzového tlačítka či přestřižení kabelů. Cena systému je zatím stanovená na 600 eur (přibližně 15 tis korun) a zahrnuje i první 2 roky provozu (následně 30 eur ročně).

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.