Erik Buell a elektrický VanguardSpark Commuter

Filip Tichý, foto: VanguardSpark 17.4.2018

fotka

Jméno amerického závodníka a konstruktéra Erika Buella se znovu objevilo v nečekané souvislosti. Po definitivním zániku posledních pokusů o oživení značky Buell známé sportovními V-Twiny a svéráznými technickými prvky Erik Buell vstupuje do sféry elektrických motocyklů.

Pro nás Evropany to možná nedává až takový smysl, ale Amerika to vidí jinak, elektropohon je pro ně stále vysvobození od fosilních paliv a jednoznačná budoucnost. Elektropohon tam má úplně jiný image než u nás, jak je vidět třeba na přízni investorů k projektu Tesla. Projekt VanguardSpark v sobě spojil výrobce motocyklů Vanguard Roadster a francouzskou společnost Spark Racing Technology, která dodává vybavení pro závodní formule Formula-E series.

Kromě konstruktérů Vanguard se do projektu přidává i Erik Buell, který za svoji kariéru i přes neúspěšný rozjezd velkosériové výroby Buellů nasbíral obrovským know-how. Kromě konstrukce motocyklů se speciálním rámem sloužícím jako olejová nádrž má obrovské zkušenosti také v jednáních s investory, jeho posledním partnerem byl třeba mamutí indický koncern Hero.

Informace o připravovaných modelech jsou zatím jen velmi strohé a na webu projektu www.vanguardspark.com zatím najdete jen kontaktní formulář. Podle prvních dvou nákresů firma naznačuje, jakým designovým směrem se hodlá ubírat. Prvním modelem by mělo být v podstatě elektrické horské kolo, což je populární koncept v USA díky možnosti řízení bez řidičáku.

Druhým je pak VanguardSpark Commuter, jednoduchý praktický motocykl určený na dojíždění do práce s dojezdem na baterii nad 150 km. Tady se můžeme těšit na řadu zajímavých technických řešení, nová společnost zatím další informace nemůže zveřejnit, protože se podle jejího vyjádření čeká na podání patentů. Umístění elektromotoru přímo v zadním kole neslibuje žádné sportovní ambice motocyklu, ale další várka konceptů slíbená na letošní léto už by měla přinést i nějaké zajímavější stroje.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.