Jawa 350/845 & sidecar Velorex 562/563 od Ruge.cz

Filip Tichý, Ruge, Foto: Ruge.cz 8.6.2018

fotka

Po uvedení nového modelu Jawa 350 OHC na trh jsou montáže sidecarů dalším samozřejmě navazujícím krokem. V dobách původní 350/634 bylo množství kusů expedováno také s lodičkou československé výroby, značky Velorex nejen do republiky, ale zejména na exportní trhy.

Obě společnosti Jawa I Velorex stále fungují i po dramatickém vývoji, jsou v českých rukách a své produkty nabízejí zákazníkům. I když již ne schválené do provozu společně, jako tomu bylo dříve. Instalací sidecarů se tedy zabývají i další specializované subjekty, v tomto případě custom garage Ruge.cz, která provedla tuto montáž.

Jde o jednu z prvních zákaznických sestav vůbec, předtím proběhla pouze u výrobce v rámci vývoje. Souprava byla/bude představena na několika srazech a v médiích, dříve než bude vyvezena za hranice - českému majiteli, který si připojení sidecaru u Ruge.cz objednal, pro rodinu a jako připomínku dětství.

Sidecar budí všude pozornost a úsměvy, nejen svou dnes již exotičností, ale i stavem. Motocykl je úplně nový, instalace proběhla ihned po zajetí, sidecar také - byl sestaven až na výjimky z nových dílů - z důvodu okamžité dostupnosti. Lak je shodný odstín jako na tažném motocyklu, shodný kód, od stejného výrobce, který dodává Jawě, lakování Ruge. Nové chromy a lesklý černý lak vypadají efektně, lodička je vybavena dalšími drobnými chrom doplňky.

Oproti jednoduché montáži zde Ruge.cz namontoval speciální hydraulický tlumič řízení, který zásadně přispěl klidnému ovládání soupravy za jízdy. Manévrovatelnost a rychlost ovládání je omezena jen mírně a ladí se zadáním majitele. Přívěsný vozík Velorex 562 může být běžně vybaven bubnovou brzdou, která ale u nové Jawy není kam zapojit. Zde je tedy užita samomstatná brzdová páka (lze ji spřáhnout i se zadní brzdou motocyklu), která není k sidecaru z výroby běžně dostupná a je opět konstrukcí Ruge.cz.

Řídítka jsou širší a nižší, enduro typu - pro lepší páky v řízení a tlumení řízení. Drobnější nápady k úpravám jsou k doporučení a na majiteli. Technicky provedení odpovídá vyhlášce, osvětlení soupravy, spojené brzdové světlo atd. Montáž proběhla za použití originální nové montážní sady Velorex pro tento model, a je úředně zapsáno v dokladech vozidla.

Ruge.cz je schopna tyto instalace sidecarů, různé doplňky k nim a další servis nabídnout i dalším zájemcům a aktuálně je i legalizovat, ať s použitím vlastních (tedy na klíč) či zákazníky dovezených vozidel (moto/side), první zájemci se již přihlásili.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.