Harley-Davidson oslaví 115. výročí v Praze

Filip Tichý, foto: Jan Altner 18.6.2018

fotka

Během svátků 5-8. července Praha přivítá celosvětové oslavy 115. výročí Harley-Davidson. Organizátoři odhadují účast na více než 60 tisíc motorkářů z celého světa, kteří na čtyři dny obsadí Prahu, ale rozjedou se i po Středočeském kraji a celé ČR za turistickými zajímavostmi. Centrum dění bude na holešovickém Výstavišti, kde bude připravena největší výstava Harleyů, čtyři hudební scény a také tři demo-trucky plné Harleyů. Každý, kdo dorazí, si bude moci zdarma vyzkoušet jakýkoliv motocykl Harley-Davidson na společných testovacích jízdách.

Pro účastníky oslav 115. výročí založení Harley-Davidson je připraveno několik speciálních aktivit a doporučených tras, které podporují poznávání Středočeského kraje. Další poznávací cesty připraví program Czech American Challenge, který probíhá ve spolupráci s ambasádou USA. Ta vytipovala po celé ČR místa, která jsou významná z pohledu česko-americké historie. Na akci už jsou přihlášeny tisíce zahraničních zájemců, nejvíce účastníků mimo českou účast přijede z Německa, Itálie, Francie, Velké Británie a Švýcarska. Ambasadory celé akce jsou Karen a Bill Davidsonovi, kteří budou v Praze po celou dobu oslav včetně kompletního vedení H-D Company.

Doprovodný program

Doprovodný program odstartuje ve středu 4.7. koncertem The Rolling Stones v pražských Letňanech, na který si mohli účastníci oslav přednostně rezervovat vstupenky. Od čtvrtka pak v Praze a středních Čechách proběhnou čtyři dny výstav, koncertů, spanilých jízd nebo soutěží. Všechno samozřejmě nejen pro motorkáře, ale pro každého, kdo se chce pobavit a pokochat nádhernými motocykly. Vedle ryze „motorkářských“ aktivit se v rámci oslav H-D poprvé uskuteční Mistrovství Evropy v Muaythai (thajském boxu). „Vyvrcholením bude páteční galavečer, kdy se v boxerském ringu objeví legenda Muaythai, thajský boxer Buakaw,“ upřesňuje Petr Ottich z asociace Muaythai.

Sobotní spanilá jízda

Velkým lákadlem pro Pražany bude sobotní hromadná spanilá jízda historickým centrem Prahy. Celkem čtyři tisíce motocyklů Harley-Davidson projede Prahou ve třech vlnách. „Startujeme na Letné a pojedeme přes Václavské náměstí, okolo právnické fakulty na náměstí Jana Palacha. Tam bude krátká zastávka. Poté Chotkovou ulicí, přes Letnou a zpět na holešovické Výstaviště,“ popisuje trasu spanilé jízdy Martin Heřmanský, Managing Director EMEA Strategic Growth Markets H-D.

Slavné přilby

Pro charitativní veřejnou dražbu přileb v průběhu oslav připravily speciální designy přileb známé osobnosti jako David Černý, Pepa Vojtek či Gabriela Novotná. K nim se připojí i přilby vlastnoručně navržené členy rodiny Davidsonových, takže na přilbě najdete i podpisy Karen, Billa a Willieho G. Davidsonových. Výtěžek bude věnován na dobročinné účely a bude předán domovu žen se zdravotním postižením Pramen.

Výstava Harleyů

Na Výstavišti bude vystaveno více než 150 modelů motocyklů Harley-Davidson od roku 1914 až po současnost. „Mezi vystavenými kusy budou opravdové rarity. Například Harley-Davidson F1000 Race z roku 1929 nebo renovovaný a funkční Harley z roku 1918,“ prozrazuje Michal Stach, který je zodpovědný za výstavu. Velmi oblíbenou je tradičně část custom gallery, kde bude prezentováno 50 nejzajímavějších a nejdokonalejších uměleckých děl na dvou kolech.

Pocta účastníkům misí, přestavba Freedom jde do aukce

Během oslav proběhne i velká charitativní aukce jedné výjimečné přestavby - motocyklu z řady Softail, který původně vznikl jako příspěvek pražského dealerství H-D do soutěže Custom King 2018. Motocykl v maskáčových barvách se od originálu liší hlavně velkým kovovým štítem po vzoru armádních vozidel. Vzdává hold všem členům zahraničních misí, vojákům, mužům, ženám, ale i civilním spolupracovníkům. Jako výraz uznání a úcty za to, že riskovali svoje životy a zdraví.

„Chtěli jsme válečným veteránům poděkovat za to, že můžeme žít život bez strachu o naše blízké. A zároveň, že nás zastupují v konfliktních oblastech,“ vysvětluje autor myšlenky přestavby Vojta Vavřina. Přestavba bude vydražena v rámci oslav 115. výročí založení Harley-Davidson v Praze a výtěžek bude věnován nadačnímu fondu Domfree.

Rodinný den

V neděli na výstavišti proběhne den zaměřený na děti a rodiny. „Čtyřdenní oslavy budou pro Pražany znamenat určité dopravní omezení. Alespoň z části to chceme kompenzovat právě rodinným dnem. Takže vždy minimálně jeden rodič s jedním dítětem bude mít v neděli vstup do celého areálu za 250 Kč“, upřesnil Jaroslav Vavřina s tím, že jednotná výhodná cena platí i pro vícečlennou rodinu. „Poděkování patří i obyvatelům Prahy 7. Ti mají v neděli vstup zcela zdarma. Stačí předložit občanský průkaz a prokázat trvalý pobyt na území této městské části“.

Celá akce pro ČR vydělá přes půl miliardy

„Museli jsme vybrat místo s dobrou infrastrukturou, ubytovacími kapacitami, vhodnými prostory a silnou motocyklovou tradicí. Ale chtěli jsme také místo, které bude mimořádně atraktivní a přitažlivé, kam se všichni naši zákazníci budou opravdu chtít jet podívat. A to Praha a Česká republika splňují,“ popisuje výběr místa koná Trevor Barton, manažer péče o zákazníky H-D. „Oslavy Harley-Davidson dlouhodobě podporuji a jsem za spolupráci ráda. Věřím totiž, že budou mít velmi pozitivní vliv na prezentaci ČR ve světě, navíc je spočítáno, že tato akce přinese do veřejných rozpočtů více než 550 miliónů korun,“ říká Eva Kislingerová, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.