Harley-Davidson řeší Trampoty

Filip Tichý 27.6.2018

fotka

Značka H-D je v Evropě i ve světě jedním z charakteristických symbolů USA. A právě to jí v současné době přidělává vrásky na čele, protože se dostala do křížové palby mezi administrativou prezidenta Trumpa a administrativou Evropské unie. Pro milovníky poctivého amerického železa je ale nejdůležitější zprávou to, že motocykly H-D si zachovávají svoji stávající prodejní cenu.

Harley-Davidson se musel vypořádat se zavedením dovozního cla na hliník a ocel do USA, které vláda prezidenta Trumpa zavedla před několika měsíci. Země Evropské unie měly dočasnou výjimku, která však minulý týden skončila, a evropská administrativa uvalila odvetná cla na vybrané produkty jako motocykly, jachty a lodi, džíny či doutníky, které nejvíc symbolizují Ameriku a které byly podle řady analytiků „politicky“ vybrány tak, aby se zaměřily na zboží ze států, kde před dvěma lety v boji o Bílý dům uspěl současný prezident Donald Trump a které jsou zásadní pro jeho znovuzvolení. A značka Harley-Davidson sídlí ve státě Wisconsin, kde Trump zvítězil jako první republikán od roku 1984.

Značka Harley-Davidson na zavedení vzájemných cel mezi Evropskou unií a Spojenými státy oznámila, že bude držet ceny na stávající úrovni, ale zároveň informovala o úmyslu postupně posílit výrobu v montážních závodech v Brazílii, Indii a Thajsku. Tím by se vyhnula platbě dovozových cel pro zákazníky z EU, jde ovšem o dlouhodobé plánování, přesun výroby je otázkou několika let. V současné době Harley-Davidson prodává v Evropě přibližně 16 %své celkové produkce, vloni to bylo asi 40 000 motocyklů.

Prezident Donald J. Trump dostál své pověsti rázného muže, který ovšem často nejdřív střílí a až poté míří. V reakci na záměr H-D na Twitteru zveřejnil hodně emotivní zprávu: „Jsem překvapen, že ze všech značek zrovna Harley-Davidson první mává bílou vlajkou. Dlouho jsem za ně bojoval a nakonec nebudou platit cla z prodeje do EU. To nás silně poškodí – ztratíme tím 151 miliard dolarů. Daně jsou pro Harley jen výmluvou - buďte trpěliví!“

Zhoršení obchodních vztahů mezi USA a EU sice zatím nelze označit za „obchodní válku“, pokud by ale prezident Trump splnil své hrozby a na odvetná cla EU zareagoval další vlnou cel, mohlo by to znamenat opravdu velký problém. Cla na vybrané značky osobních automobilů (které zase jsou symbolem Evropy v USA) by mohly rozpoutat celní válku mezi politiky, na kterou by doplatili především zaměstnanci výrobců na jedné straně a zákazníci a dealeři značky na druhé straně.

Stále je zde ale možnost, že celý spor urovná Světová obchodní organizace WTO, na kterou se obě strany odvolávají. Zatímco cla na ocel a hliník uvalená ze strany USA mohou být WTO do jisté míry schválena, cla ze strany EU jsou zjevně jen odvetná a mají politický charakter a po výroku WTO by musela být ihned stažena. Možné je také to, že prezident Trump zmírní svůj postoj. Jeho rétorika je totiž založena na hlásání ochrany pracovních míst Američanů a zavedené změny o práci nejspíš mnoho Američanů připraví.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.