Nerozbitné brýle Gloryfy, když chceš nejvíc…

Filip Tichý, foto: Jan Altner 9.8.2018

fotka

Kolik času a peněz jste věnovali výběru kvalitní motocyklové přilby? Dlouhé hodiny vybírání, posuzování materiálů, abyste nakonec obětovali částku přes deset tisíc, za jistotu, že budete mít hlavu v bezpečí? Pak se zamyslete, než si do přilby vezmete sluneční brýle koupené za stovku někde na tržnici nebo objednané z čínského webu. To samé ale platí pro řadu dioptrických brýlí určených primárně na denní nošení. Brýle totiž můžou přinést řadu rizik a celou investici za špičkovou helmu zmařit.

Kvalitní přilbu vybíráme hlavně kvůli ochraně v případě nehody. Jenže ty nejbezpečnější přilby, které už počítají třeba i s občasnými jízdami na okruhu, většinou nemají vnitřní sluneční clonu. Ta je v dnešní době hodně populární u turistických přileb, ale logicky znamená zeslabení absorpčního materiálu v té nejrizikovější oblasti čela. Proto například Arai výsuvnou sluneční clonu u integrálek vůbec nenabízí. Zatmavené plexi zase znamená zhoršené vidění za šera, když se na výletu někde zpozdíte a vracíte se po soumraku… zkrátka čas od času se nevyhnete jízdě ve slunečních brýlích. A pro nás, kteří trvale nosíme dioptrické brýle, platí následující řádky dvojnásob. Naštěstí renomované značky přileb většinou v polstrování nechávají spáru pro snadné nasazení brýlí do přilby.

Sluneční brýle jsou v dnešní době vyráběny většinou z různých druhů plastů. Plasty jsou lehčí než sklo a nejsou tříštivé, ale zase se snáze poškrábou, proto je na trhu i část slunečních brýlí s klasickým minerálním sklem. U obou materiálů ale platí, že s brýlemi neznámého původu nemáte nikdy jistotu, zda je sklo nebo plast vyrobený z netříštivého materiálu a zda při případném čelním nárazu obličeje do neohrozí vaše oči úlomky. Určitým rizikem jsou i plastové nebo drátové obruby brýlí, protože v náraz může přijít i z boku a lámavá konstrukce obrouček opět může ohrozit citlivou oblast očí a kořene nosu. Jako sluneční brýle pro řízení se proto příliš nedoporučují drátové brýle s vrtanými minerálními skly.

Na trhu je řada značek, které se mohou pochlubit až neuvěřitelnou pružností a odolností, a přitom dokážou zaručit tvarovou stálost. Takové brýle poznáte podle toho, že je před vám prodavač bez obav třeba zkroutí do osmičky nebo na testovací vzorek šlápne. My jsme vyzkoušeli asi nejodolnější brýle rakouské značky Gloryfy, které přežily nejen rozšlápnutí, ale i přejetí tou nejtěžší motorkou na trhu, obřím Goldwingem. I poté se daly znovu složit a nacvaknout skla, kromě drobných škrábanců od asfaltu na zornicích způsobeným přejetím motorkou byly opět použitelné.

Kvalitní brýle by ale kromě samotného polykarbonátového skla měly obsahovat ještě několik vrstev. Na obě strany zornice se nanáší tvrdoelastický lak, dále je to hydrofobní vrstva a neméně důležité lipofobní úprava zvyšující odolnost proti zašpinění čoček mastnotou od kontaktu s pokožkou. Vrstvy zaručují, že skla půjdou dokonale vyčistit a zůstanou delší dobu čisté. Jenže u levných brýlí koupených na dovolené na pláži se o složení skel můžete jen dohadovat a výsledkem může být větší únava očí při řízení. Úplně samozřejmá není ani optická kvalita samotných zorníků, kvůli výrobním odchylkám totiž můžou mít levné brýle na některých místech pár desetin dioptrie, aniž by to výrobce zamýšlel.

Sluneční brýle používané při řízení by také měly mít jiné barvy než šedou nebo modrou. Šedá silnice a modré nebe totiž v takových brýlích ztrácení kontrast, vhodnější jsou rozjasňující barvy, třeba hnědá. Řidičské brýle také často využívají polarizační filtr, který odstíní odrazy. V antireflexních brýlích se vám nebudou lesknout skla ostatních vozidel a odrazy od výloh ve městě. Úplně nejlepším řešením pak jsou samozatmavovací brýle, které dokážou během desetin sekundy ztmavnout při přímém slunečním svitu. To už je ale investice v řádech tisíců korun, proto si při výběru slunečních brýlí do přilby dejte pozor.

Co mě osobně přesvědčilo k pořízení Gloryfy je možnost skloubit všechny výše uvedené výhody do jedněch brýlí, které navíc jsou dioptrické. Tedy nerozbitné sluneční brýle se samozatmavovacím efektem a ještě přesně na míru podle mých dioptrií.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.