Ducati a komunikační platforma Qualcomm

Filip Tichý, zdroj: TZ Qualcomm 13.1.2019

fotka

Nové trendy v obou oblasti elektroniky vozidel se už několik let prezentují hlavně na výstavě elektroniky CES v Las Vegas. A vše se promítá i do oblasti motorek. Na veletrhu se představil společný systém vzájemné komunikace mezi automobily a motocykly ve spolupráci značek Audi, Ducati a Ford.

V dnešní době a úrovni konektivity už není problém technicky zajistit, aby o sobě dvě vozidla „věděla“. Problém ovšem je nastavit standard, ke kterému by se připojili všichni výrobci a časem zavedli komunikaci všem vozidel v provozu. A k tomu všemu se ještě v provozu pohybují rychlé motocykly, které mají omezenější možnosti automatických zásahů do řízení i informování řidiče.

I proto se motocyklová značka Ducati spolu s automobilovými značkami Audi a Ford zapojila do spolupráce s platformou Qualcomm C-V2X pro přímou komunikaci mezi vozidly. Na výstavě Consumer Electronic Show se ukázal motocykl Ducati Multistrada 1260 a na uzavřené trati předvedl interakce s automobily Audi a Ford. Vozidla vybavená technologií C-V2X spolu začínají komunikovat pomocí mobilních sítí 3G a 5G a GPS na vzdálenost 300 metrů a cílem je omezit nebezpečí na křižovatkách a výjezdech a předejít přehlédnutí či chybě řidiče.

VIDEO

Celý systém varování by přitom měl být nezávislý na značce a doplnit ostatní systémy založené na radaru, kamerách a IR snímačích. Při prezentaci na výstavě systém ukázal své kvality i při prevenci kolizí s chodcem, kdy o chodci skrytém za překážkou dostalo odbočující vozidlo informaci od jiných vozidel. Pro motocykly jsou užitečné i systémy varování před vozidly v „mrtvém“ úhlu zrcátek.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.