Příprava cestovního endura na cesty

Marek Hrodek, foto: autor 26.5.2019

fotka

Již několikrát jsem se přistihl při přemýšlení o tom, kam bych v příhodný okamžik mohl vypadnout na motorce. A jelikož jsem odprodal všechny čtyřválce a silniční stroje, zbylo mi v garáži „jen“ BMW F800 GS. Takže plánuji i nějaké ty šotoliny, třeba podle OffroadGuide Michala Petrlíčka.

Na zánovním géesu jsem najezdil opravdu málo, protože při posledním přesunu z Alp mi shořel alternátor. Řešil jsem, jestli pořídit originál, nebo někde nechat profesionálně převinout. Chvilku jsem hloubal na netu a nejen kvůli ceně jsem zvolil převinutí. Nejvíc mi k tomu pomohlo BMW fórum, kde na p. Mareše a jeho firmu: www.previjeni-regulatory.cz není v podstatě špatné recenze. Vše proběhlo domluvou po telefonu a zaslání poštou. Při hovoru mi bylo nabídnuto, že za v podstatě drobné, bude moct ozkoušet i regulátor a případně rovnou poslat nový, kdyby byl vadný. Využil jsem toho a dobře jsem udělal. Přišel nový altík i regulátor. Původní regulátor byl také v krabici, takže ho mám na památku. Nový alternátor jsem nasadil sám, podle fotek co jsem si dělal při rozebírání a je k tomu potřeba koupit těsnění pod víko. To se dá za pár stovek koupit u BMW, ale bohužel jen na objednání. Skladem se prý tyto díly nedrží.

Co jsem si pamatoval z podzimních Alp, bylo to, že mě táhlo na ruce při 3°C i přes výhřev rukojetí a záviděl jsem švagrovi na větším GS kryty na ruce. Tak jsem opět hledal a našel alternativu k originálům na %www.motomachos.cz", target="blank">www.motomachos.cz, které se zatím jeví jako slušná náhrada. Jsou z dost pevného plastu a jsou za polovic. Ano určitě nevydrží tolik co originály vyztužené hliníkovým profilem, ale pro odklonění zimy a pro mé potřeby budou, jak se zdá dobrým společníkem. Stačila pouze zvětšit díra pro originál šroub držící závažíčka a padly na řídítka dost dobře, díky již vyššímu plexi, jsem musel jen drobně doladit sklon a je to jak jsem si představoval.

Dalším bodem ke zlepšení pro své cestování jsem nabyl pocitu, že potřebuji něco víc, než jen originál topcase a 30L vak. Respektive do toho pocitu mě navedla žena, která se po pár letech zdráhání (dětičky), opět vrátila k tomu, že jezdí se mnou. Takže místo spolujezdce musí být volné a vak tam nemohu dát. A tady začalo vybírání nabírat obrátky nevídané. Jelikož jsem měl tou dobou moto bez originálních bočních nosičů a kufrů, které jsou navíc dost špatně k sehnání, začal jsem vymýšlet jak si pomoct. Kamarád má ohýbačku a COčko a tak po jedné návštěvě kulturního zařízení už byl v plánu na každý bok stroje nějaký hezky perforovaný plech k podpoře brašen. Pak se mi to rozleželo v hlavě a zavzpomínal jsem na UA a RO, kde se prášilo tak, že nebylo ani vidět na 5 metrů a mé hledání se otočilo směrem k hliníkovým kufrům.

Po několika hodinách na netu s prohlížením řešení, které nabízí jednotliví výrobci jsem zakotvil na stránkách www.marselus.com kde se mi líbilo provedení nosičů pro rovné kufry, bez výřezu s tajnou myšlenkou, že i bez kufrů, se do nosníku dá případně vetknout nějaká podpora a mohu mít opravdu jen brašny. Navíc jsem zjistil, že Marcel už má vymyšlenou i schránku naproti výfuku, která by se mi líbila spíš oválná, ale nejdřív s ním chci mluvit a zjistit nějaké „rozumy“. Protože je na fotkách vidět jen montáž i s plotnou, kterou nabízí, nebyl jsem si jist, jak to pasuje k originální plotně. Tady jsem po jednom mailu nevěřil tomu, co čtu. Nastínil jsem v prvotním mailu situaci a hned v druhém mailu mi Marcel nabídl, že mi pošle kompletní nosič na vyzkoušení, a kdyby mi cokoli nesedělo, mohu bez problému zaslat zpět. Ale podle něj to sedět bude, i když zatím tuto kombinaci prý neřešil.

Jak jsme se domluvili, tak jsme provedli. Balík přišel přesně v avizovaný termín a po vybalení a to vypadalo perfektně. Krom vrtání větší díry na horním úchytu pod origo plotnou na velikost 12,2 mm jsem nemusel upravovat vůbec nic. Vše sedělo naprosto přesně a tváří se to jako originální příslušenství. Díry pro šrouby, úchytky, lakování i montážní materiál. Za tohle i ochotu bych rád Marseluse pochválil. Vymyšlené i provedené je to perfektně. Navíc boxik na pravé straně má v sobě jako vánoční prémii i výbornou taštičku, takže mám vše, co aktuálně potřebuji. Respektive už mi chybí jen drobnost a to budou ty hliníkové „expediční“ kufry.  Po tom, co jsem si vyzkoušel tuhle kvalitu od Marseluse, nebudu váhat a budu opět vybírat u něj. Na webu toho má opravdu dost. A nejen pro BMW. Takže stačí trochu našetřit a objednávka bude na světě. Zatím mi nosiče kufrů slouží jako opora pro stávající brašny, a nemusel jsem upravovat vůbec nic. To je to co jsem preferoval a proč jsem spokojený.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.