Harley-Davidson XR350 už bude z Číny, bude jako Benelli?

Filip Tichý, zdroj: TZ H-D 20.6.2019

fotka

Pro čínský trh začnne koncern Qianjiang vyrábět menší Harley-Davidsony o zdvihovém objemu 338 ccm. Ty by následně i na dalších asijských trzích nabídly alternativu k dosud nejmenšímu a nejdostupnějšímu modelu, vodou chlazenému Harley-Davidson Street 500, který se v Evropě a USA prodává jen ve větší verzi Street 750.

Už první skici nové „americké“ třístovky přitom ukázaly podobnou konstrukci se stávajícím modelem Benelli BN 302. Stejný příhradový trubkový rám, zadní kyvka i zadní odpružení vyvedené na stranu motocyklu naznačují, že Harley-Davidson hodlá do velké míry využít čínsko-italské know-how. Nový motocykl se napřed začne prodávat v roce 2020 v Číně, kam také ještě letos zamíří část produkce větších motocyklů nad 500 ccm z nového výrobního závodu v Thajsku. Na rozdíl od USA a pomalu stárnoucí populací a klesajícími prodeji velkých motocyklů má Čína obrovský růstový potenciál, prodeje jen v roce 2018 vzrostly o 27 %.

Harley-Davidson si jako partnera pro výrobu vybral firmu Qianjiang Motorcycle kvůli jejím zkušenostem při vývoji motocyklů s menším výkonem, dodavatelské základně a znalosti rozvíjejících se trhů. Většinovým majitelem firmy Qianjiang Motorcycle je čínská společnost Geely, která vlastní výrobce osobních automobilů Volvo Cars a nedávno uzavřela první smlouvy na montáž automobilů Mercedes-Benz Daimler. Čínský výrobce Qianjiang Motorcycle má navíc hodně zkušeností s výrobou pro zahraniční trhy, před několika lety převzal slavnou italskou značku Benelli a na celém světě úspěšně prodává řadu modelů Benellli 300-500cm navržených v Itálii a vyráběných v Číně.

Americký výrobce udělal další krok v rozšiřování své působnosti. Až dosud byl zaměřený na domácí trh a velké motorky, ale do roku 2027 už chce mít nadpoloviční většinu produkce na mezinárodních trzích. Slibuje i menší modely a vedle benzínových také elektrické modely.Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.