Přenosný GSM alarm Ema

FilipT 17.9.2012

fotka

Zabudovat si do motorky či skútru alarm je vždy tak trochu sázka do loterie a má řadu nevýhod. Proto nás zaujalo tak trochu jiné řešení GSM alarmu EMA a vyzkoušeli jsme jej na testovacích strojích.

Alarmy do motorek nejsou moc rozšířené. Řada majitelů řeší zabezpečení radši jinak, než aby zasahovali do „křehkého“ elektrického systému stroje. Alarm se sirénou už dnes navíc skoro nikoho nevyburcuje, houkající motorku pár chlapů hodí do dodávky a je nenávratně pryč. Řešením je nějaká forma sledovacího zařízení s alarmem a speciálních služeb pro satelitní vyhledávání vozidel, které ovšem zase stojí skoro totéž co roční pojištění staršího motocyklu proti krádeži.

Na tomto GSM alarmu nás zaujalo hlavně to, že jej lze používat pro více strojů - co víc si přát, když se nám v redakci po týdnu střídají testovací motocykly, skútry, čtyřkolky i auta... Malý přenosný alarm EMA nevyžaduje vůbec žádnou montáž a ve srovnání třeba se službou Sherlog má podstatně nižší pořizovací cenu a nulové náklady na provoz.

Jak tento alarm funguje? Vypadá jako jednoduchá krabička a třemi diodami (stav baterie, aktivní alarm, GSM spojení), konektorem na MicroUSB a slotem na SIM kartu. Po koupi vybalíte přehledný návod, vložíte kartu (předplacená SIM cca 100 kč), na chvíli připojíte k počítači, kde si nakonfigurujete, jak přesně má EMA reagovat a hlásit události (základní konfiguraci ale lze provést i bez počítače jen přes SMS). No a pak už alarm jen zastrčíte do elektrické zásuvky motocyklu a jezdíte. Po zastavení jej můžete nechat zapojený - to když máte mašinu s napájenou zásuvkou schovanou v zamčené schránce či pod sedlem. Pokud máte odkrytou zásuvku vedle přístrojovky motocyklu, stačí nabitý alarm vytáhnout a zamknout pod sedlo.

Pak alarm prozvoněním aktivujete, systém zpětným prozvoněním potvrdí aktivaci a vy si můžete užívat klidný spánek. Při jakýchkoli otřesech a manipulaci s motocyklem vám během cca 5 sekund přijde sms a varovné prozvonění (a nejen vám, lze nastavit až 6 čísel) a vy můžete reagovat - zkontrolovat situaci a vyšlápnout si na zloděje, volat policii...

A pokud byste to nestihli a motorka přesto zmizela z garáže, ani pak není vše ztraceno. Sami si můžete aktivovat vyhledávání a do počítače či SMS (popř do widgetu s Android telefony) vám přijde informace o přibližné poloze vašeho postrádaného miláčka zhruba s přesností na 1 km. To už je dostatečná přesnost na organizaci nějaké záchranné akce, policie už obvykle bude tušit, jaké známé firmy se v dané čtvrti či vesnici zabývají krádežemi motorek a kde začít s hledáním.

Alarm EMA nabízí tak široké možnosti nastavení a využití, že se ani nebudu pokoušet je zde vypisovat - způsoby varování, automatické zapnutí, nastavení citlivosti a další a další. Má i další funkce pro motocykly s trvale napájenou elektrickou zásuvkou, v takovém případě se dokáže sám aktivovat za pár minut po vypnutí zapalování, dokáže detekovat pokusy o nastartování motocyklu. .

Osobně jsem alarm využíval jen se základní funkcí varování při otřesech a pohybu, sledování polohy jsme naštěstí vyzkoušeli jen jako. Moc se mi líbila možnost alarm popadnout a vzít každý den do jiného vozu/motocyklu/skútru. Zvykl jsem si při příchodu či odchodu od motorky vždy alarm prozvoněním aktivovat/deaktivovat, ale je to občas přeci jen trochu nepraktické a možná by nebylo od věci doplnit ještě jednoduchý dálkový ovladač, který byste si nosili na klíčích?

Při použití v oblasti motorek má ovšem EMA také pár nevýhod. Pokud totiž máte motorku se stálým napájením elektrické zásuvky, bude alarm stále nabitý a i přes jeho opravdu nepatrný odběr hrozí, že vám za pár týdnů vybije baterii, zvláště pokud už je baterie starší a má sníženou kapacitu. Pokud je zásuvka vaší motorky po vypnutí zapalování odpojení á od elektrického okruhu, pak může alarm EMA fungovat na vnitřní akumulátor 320mAh. To nám při testu vydrželo cca 2-3 dny, podle toho jak moc jsme jej přitom „budili“ falešnými poplachy. Ovšem při typickém využití motocyklu hlavně během víkendů to je na hlídání motorky během týdne málo.

Obecně nás ale tento jednoduchý alarm v redakci hodně nadchnul. Samozřejmě vás neochrání úplně před vším a třeba gang se speciální rušičkou signálu jej vyřadí z provozu, ale za svou pořizovací cenu toho umí opravdu hodně a na hlídání motorky třeba během víkendových výletů či dovolených jde opravdu o super pomocníka!

Technické údaje a kompletní popis funkcí najdete na webu www.mojeema.cz.

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.