Intermot: Nové BMW R1200GS s vodním chlazením + VIDEO

FilipT, foto: BMW, Jan Altner 3.10.2012

fotka

Dvě písmena GS již několik desítek let označují legendu a pro velkou část motorkářů také naprostý vrchol toho, co si lze do garáže pořídit. A BMW nyní přistoupilo k revoluci a představilo nový model s vodou chlazeným boxerem. A tady je přehled hlavních rysů.

A nové je v tomto modelu naprosto vše - jako první se představuje verze na litých kolech, v nabídce je ale i na drátech. Překvapivě se nezvyšoval objem motoru - 1170 cm3, i přesto vodní chlazení a vyšší otáčky nyní nabídnou maximální výkon 125 koní při 7700 ot/min. Také krouťák 12,7 kgm při 6500 ot/min je podstatný nárůst proti předchozímu vzduchem chlazenému modelu.

Ovšem i nový model do značné míry využívá účinem chlazení vzduchem, o tom svědčí žebrování na přední straně válců. To umožnilo použít relativně malé chladiče ukryté postranními kapotami. Sání paliva je nyní řešené shora. Komplet nový je i rám - i když hlavní prvek je hlavně motor a pomocný ocelový trubkový rám drží hlavně podsedlovou část.

I zde se objevuje elektronický plyn ride-by-wire, kontrola trakce a pět výkonových režimů: Rain, Road, Dynamic, Enduro a Enduro Pro. V podvozkové části pokračuje úspěšné a náročné řešení Telelever a Duolever s obutím 120/70x19 vepředu a 170/60x17 vzadu. nové jsou i brzdy s radiálními brzdiči Brembo s vypínatelným systémem Integral ABS již ve standardu.

Ve vyšších verzích bude navíc k dispozici elektronicky nastavitelné odpružení Dynamic ESA, které stejně jako u modelu BMW HP4 S1000RR průběžně upravuje charakteristiku odpružení podle aktuální situace v reálném čase.

Sedlo jezdce je výškově nastavitelné, poprvé lze změnit i náklon! Možnost úpravy podporují i řídítka, lze je zvýšit, a komu by ani to nestačilo, může si najít i svoji polohu stupaček! K tomu si může jezdec pohrát i s nastavením plexištítu - není elektrický (stále jde přece o cestovní enduro), ale chytrý mechanizmus umožňuje snadné nastavení i za jízdy.

Novinkou jsou i LED světla pro denní svícení, komplet nová je i přístrojovka s přípravou pro zasazení GPS navigace. Nový model bude v nabídce v barvách červená, modrá a šedá.

 reklama

Videa

Instagram
Motodenik.cz

© 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.