Newsletter
Připravujeme
Tereza Kubátová 18.6.2009
Země mnohdy nazývána jako země orlů, je východním státem Evropy, který je v posledních letech na vzestupu a to zejména díky vzrůstajícímu turismu v němž zpočátku byly průkopníky hlavně jednostopí poutníci.
Název Albánie
Hlavní město Tirana
Statní zřízení parlamentní republika
Hlava státu prezident Bamir Topi
Měna albánský lek (LK)
Jízda vpravo
Čas +1 HOD
Úřední jazyk Albánština
Zastupitelské úřady
Velvyslanectví ČR v Albánii
Ambasada e Republikes se Cekise
Rruga Skënderbej 10,
Tirana
Tel.:00355/4/2234004
Email: tirana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/tirana
Velvyslanectví Albánské republiky v ČR
Adresa: Pod kaštany 526/22, 160 00 Praha-Bubeneč
Tel: +420 233 370 594
Fax: +420 233 377 232
E-mail: alembprg@mbox.vol.cz
Otevírací hodiny:
Pondělí - Pátek 8:00 – 15:00
Doklady
Pro cestu do Albánské republiky potřebuje občan České republiky platný pas. Při cestě motorovým vozidlem se vyžaduje mezinárodně platné potvrzení o jeho pojištění (tzv. zelená karta) a řidičský průkaz. Při cestě služebním/firemním či zapůjčeným, vozidlem je třeba si zajistit notářsky ověřený doklad prokazující dispoziiční právo k vozidlu v anglickém jazyce.
Cestování
Turistický potenciál Albánie je perspektivní a bezesporu vysoký. Klima je příjemné, albánské pobřeží Jaderského a Iónského moře má délku asi
Albánie v posledních letech usiluje o zlepšení kvality pláží, které jsou ve velmi špatném stavu, a jejich okolí a také o vytvoření podmínek pro využívání volného časů turistů ve večerních hodinách. Podle statistiky Ministerstva turistiky Albánské republiky v roce 2004 navštívilo zemi 375 000 zahraničních turistů
Albánie, nazývaná “Země orlů”, byla takřka vždy nejchudším státem Evropy. Panoval v ní izolacionistický komunistický režim, avšak v 90. letech země prošla obrovskými změnami a proměnila se ve společnost bez pravidel.
Rizikovost pro turisty
Po nepokojích v roce 1997 se bezpečnostní situace postupně zlepšuje, ještě stále však neodpovídá běžným evropským standardům. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Makedonií a Černou Horou jsou v zásadě bezpečné. Některé provinční oblasti, zvláště na hranicích s Kosovem jsou stále rizikové. Albánie stále ještě není destinací vhodnou pro individuální turistiku. Nelze doporučit provozování horské turistiky, některé oblasti nebyly doposud prozkoumány, hrozí nebezpečí útoku divokých zvířat, náročné klimatické podmínky.
Ceny
obyt v Albánii vyjde relativně draho, Tirana je dražší než zbytek země. Denní náklady se pohybují od 30 - 40 USD na den.
V případě, že chcete spát ve slušném hotelu a jíst v restauraci, vyjde vás denní pobyt na více než 100 USD. Pokud jste ale méně nároční, připraveni na smlouvání a ochotni hledat, můžete narazit až na překvapivě levná místa (především u soukromých osob), to je ale riziko cestovatele asi všude, proto se vyplatí předem se informovat. Vzhledem k malému počtu směnáren je v Albánii zcela běžná výměna valut “na ulici”. Kurz prakticky odpovídá bankovnímu, je třeba si však dávat pozor na falešné bankovky. - hotel: 40 - 120 USD
-
-
-
-
-
-
- jídlo v restauraci na osobu (podle kategorie restaurace) 500 - 2000 LEK
1 Kč = cca 4 LEK
Zdravotní péče
Zdravotní péče v Albánii je ve srovnání se zdravotní péčí v ČR na nízké úrovni. Na albánském zdravotnictví se negativně projevil odchod kvalifikovaného personálu do zahraničí v 90. letech. Je zcela běžné, že těžce nemocní a zranění jsou převáženi na léčení do zahraničí. Zdravotnická střediska fungují pouze ve větších městech a v turistických oblastech; nejsou však dostatečně vybavena lékařskou technikou a zdravotnickým materiálem. Na venkově a horských oblastech často neexistuje žádná lékařská péče. Turisté by měli mít s sebou všechny léky, které dlouhodobě užívají, a lékařskou péči vyhledat jen v nezbytných případech. Mezi ČR a Albánií není sjednána dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče; na cestu do Albánie proto doporučujeme sjednat si zdravotní pojištění v ČR. Do Albánie není zapotřebí povinné očkování; doporučit lze očkování proti hepatitidě A, event. B, případně proti encefalitidě.
Státní svátky
1. ledna – 2. ledna Nový rok
Malý Bayram Bajrami i Vogël islámský svátek, datum je různé v průběhu února
7. března Den učitelů (není státním svátkem)
8. března Den matek (není státním svátkem)
14. března Den jara
22. března perský svátek na oslavu jarní rovnodennosti
Velikonoční pondělí katolické
Velikonoční pondělí pravoslavné
1. května Májový den
19. října Den Matky Terezy
Velký Bayram Bajrami i Madh islámský svátek, datum je různé v průběhu listopadu
28. listopadu Den nezávislosti
29. listopadu Den osvobození
25. prosince Narození Krista
Důležitá telefonní čísla
Policie: 19, 24 529
Hasiči: 222 222, 222 223
Lékařská záchranná služba: 222 235