Španělské království

Tereza Kubátová 6.8.2009

fotka

Španělsko jako turistická velmoc nabízí nepřeberné množství nejrůznějšího druhu ubytování, od kempů, mládežnických ubytoven až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově a zabírá jeho značnou část.

Název Španělské království

Hlavní město Madrid

Státní zřízení Konstituční monarchie federativního typu

Hlava státu král Juan Carlos I.

Měna euro (EUR)

Čas +1HOD

Úřední jazyk španělština, regionálně katalánština, baskičtina, galicijština

Jízda Vpravo

Podnebí subtropický pás na jižním a východním pobřeží, jinde mírný pás

Velvyslanectví Španělského království v ČR

Badeniho 4, 170 00 Praha 7

Tel.: +420 233 097 211

Fax: +420 233 341 770 nebo +420 233 340 813

E-mail: emb.praga@maec.es

Web http://www.maec.es/  

Velvyslanectví ČR ve Španělském království

Avenida Pío XII, 22 - 24, 28016 Madrid,

Tel.: (0034) 91 353 18 80

Fax: (0034) 91 353 18 85

E-mail.: madrid@embassy.mzv.cz

Web http://www.mzv.cz/madrid

 

Doklady

Občan ČR může cestovat do Španělska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Španělska.

 

Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Upozorňujeme však, že od 1.9.2006 již nelze dítě mladší 15 let do cestovního pasu rodiče zapsat.

 

Cestování

Důrazně doporučujeme dodržovat ve Španělsku dopravní předpisy, cestujete-li automobilem. Pokuty za jejich porušení jsou ve Španělsku poměrně vysoké a policie je vyžaduje zaplatit na místě, pokud řidič není ve Španělsku rezidentem. Nově je např. upraveno: používání mobilního telefonu při řízení pouze jako hands-free, vypínání mobilního telefonu a rádia při čerpání pohonných hmot, zákaz používání radarových detektorů, dále od 1.6.2004 používání reflexní vesty, pokud řidič zastaví na silnici nebo na krajnici a vystoupí z vozidla apod.

 

Od 1. 7. 2006 platí ve Španělsku bodový systém hodnocení dopravních přestupků řidičů motorových vozidel. Zatím se body odečtené českým řidičům s českým řidičským průkazem, kteří spáchali dopravní přestupek ve Španělsku, nezaznamenávají v registru v ČR.

 

Ve Španělsku nelze cestovat autostopem. Tento způsob cestování zde není zaveden.

 

Od 6.11.2006 zavedla španělská letiště (jakož i letiště všech zemí EU, Norska, Islandu a Švýcarska) nová bezpečnostní pravidla upravující množství tekutin a gelů, které smí mít cestující u sebe ve chvíli, kdy prochází bezpečnostní kontrolou.

 

Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince

Všeobecně se dá říci, že Španělsko je bezpečnou zemí. Je zde ovšem třeba počítat s určitou mírou obecné kriminality (kapsářství apod.) a z těchto důvodů doporučujeme následující opatření:

 • nemít důležité doklady a věci na jednom místě
 • pasy, letenky a větší hotovost, pokud je to možné, ponechat v hotelovém trezoru
 • nosit u sebe jen menší obnosy finanční hotovosti, pokud neplánujete provést větší nákup
 • mít odděleně od platební karty zaznamenáno její číslo a event. telefon bankovního ústavu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty;
 • neponechávat v autě doklady a cennosti atd
 • nepřespávat na osamocených místech

Pokud jde o otázku terorismu, promyšlená strategie španělské vlády za účasti mezinárodní spolupráce přináší stále větší efekt v boji s terorismem baskické separatistické organizace ETA. Nicméně s nevypočitatelností fenoménu nacionalistického terorismu je nutno ve Španělsku stále počítat. Bohužel se k němu v poslední době přidává i hrozba mezinárodního terorismu.

 

Orientační ceny

Pizza 1,7 €

Voda 1l 0,50 €

Španělské pivo San Miguel v plechu 0,33 l 0,40 €

Mléko 1 L 0,50 €

Coca Cola 2 L original 1,20 €

Zmrzlina 1 kopeček 2 €

Pohled nebo dopis po EU 0,53 €

Internet 1 hodina v internet kavárně 2 - 3 €

 

Zdravotní péče pro české občany

Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU. K tomu je potřeba si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně v ČR formulář E-111 nebo evropský průkaz zdravotního pojištění. Pro turistické cesty se doporučuje uzavřít navíc cestovní zdravotní pojištění.

 

Před odjezdem by měl cestovatel požádat svou českou zdravotní pojišťovnu o vydání Evropského průkazu zdravotního pojištění. Pokud příslušná zdravotní pojišťovna průkaz ještě nevydává nebo jeho vydání není technicky možné, postačí vystavení Potvrzení dočasně nahrazujícího Evropský průkaz zdravotního pojištění. S tímto průkazem je možno se v případě potřeby přímo obrátit na veřejná zdravotnická zařízení ve Španělsku.

 

Ošetření nebude hradit pacient (bude hrazeno českou pojišťovnou). Za léky je nutno zaplatit spoluúčast 40 %, která je stejná pro španělské občany s výjimkou důchodců. Náklady na ošetření u zubního lékaře bude ve většině případů hradit sám pacient.

 

Zajímavosti

Barcelona má nádherné mořské akvárium se skleněným tunelem pod mořskou hladinou .

Marineland je vodní park (atrakce s cvičenými delfíny, lachtany, papoušky + zábavný park). El Huerto Del Cura: Artistico National Garten - jižně od Barcelony ve městečku Elx se nachází obrovská botanická zahrada s vysokými kaktusy a spoustou kokosových palem. Ostrovy Medas: dávné útočiště pirátů

 

Památky

Poloha Španělska na "kraji" Evropy a staletí arabské nadvlády se jedinečným způsobem podepsaly na architektuře země.

Stopu na španělské architektuře zanechali Foiníčané, Kartaginci, Řekové, Římané a Vizigóti, ale všechny je zastínili Arabové. Všechny velké evropské slohy - od románského po gotiku, od baroka po neoklasicismus se vsákly do Španělska.

 

Pamětihodnosti:

gotický katedrály v Burgos, Leónu a Toledu (13.století), Alhambra v Granadě, La Sagrada familia, La pedrera - Gaudí, castros - Galiciie, Aragonie, Augusta Merida - Tarragona, Ermita de Santa María v Burgos, basílica de San Juan v Bańos de Cerrato, klášter Santa Clara v Salamance, chrám sv. Klementa v Taüllu, katedrála v Santiago de Compostela, klášter Santa Maria de la Oliva v Navaře a další 

 

Důležitá telefonní čísla

Tísňové telefonní číslo 112

Občanská garda (Guardia Civil): 062

Národní policie (Policía Nacional): 091

Záchranná služba (Samur): 092

Telefonní předvolba pro Španělsko z České republiky je 0034.

 

Státní svátky

01. 01. Nový rok

01. 05. Svátek práce

12.10. Národní svátek Španělska a španělského společenství

06.12. Den ústavy

 

Církevní svátky

06. 01. Tři králové

05.-06.04 Velikonoce

15. 08. Nanebevzetí panny Marie

01.11. Všech svatých

08.12. Neposkvrněné početí

25.12. Narození Krista

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.