Moldavská republika

Tereza Kubátová 3.8.2009

fotka

Tento východoevropský vnitrozemský stát ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem, bývá někdy nazýváno jako Moldávie, avšak zaujímá pouze část historické země Moldavsko. Je od Severu na Jih protnuté státní silnicí na které potkáte spíš traktor nebo povoz z voli, než auto. Přesto je tahle země krásná a klidní, dokud nevjedete do hlavního města Kišiněva.

Název Moldavská republika

Hlavní město Kišiněv

Statní zřízení demokratická republika
Hlava státu
Prezident Vladimir Voronin

Měna moldavský leu (MDL)

Jízda Vpravo

Čas SEČ +1HOD

Úřední jazyk Rumunština

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví ČR v Moldávii

Str. Moara Rosie 23,

Riscani, Chisinau, 2005

Tel.: 0037322/209942

Email: chisinau@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/chisinau

Velvyslanectví Moldavské republiky v ČR

Juárezova 14, Praha 6 – Bubeneč, 160 00

Telefon 233 323 762

Fax 233 323 765

E-mail: praga@mfa.md  

Web: www.ambasadamoldova.cz

Provozní hodiny úřadu 08.00 - 12.00 13.00 - 17.00 /Po-Pá/

 

Doklady

Je třeba platný cestovní doklad, jehož platnost musí nejméně o 6 měsíců překračovat datum plánovaného konce pobytu v Moldavsku. Řidiči musí být vybaveni platným řidičským a technickým průkazem, zelenou kartou, doklady opravňujícími k řízení vozidla.

 

Víza a režim vstupu

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky oznamuje, že Moldavská republika s účinností od 1. ledna 2007 zrušila vízovou povinnost pro občany České republiky Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Moldavské republiky bez víz maximálně po dobu 90 dnů v průběhu 6 měsíců od data prvního vstupu. Od 6. dubna 2006 se provádí přímo na hraničních přechodech registrace o místě a pobytu cizinců do státního registru, čímž je nahrazena dřívější přihlašovací povinnost cizince po příjezdu do místa pobytu.

 

Specifika, bezpečnostní situace a doporučení turistům

Při cestování vlastním vozidlem doporučujeme maximální opatrnost vzhledem k technickému stavu komunikací, který není dobrý. V zimě se cesty většinou neupravují. Proto je vhodnější raději cestovat ve dne. Maximální povolená rychlost je 90 km/hod. Také nedoporučujeme parkovat na odlehlých nebo osamělých místech. Je třeba také počítat s tím, že turisté jsou středem zájmu místních kapsářů.

 

Ceny a otevírací doba

Státní úřady a instituce  pracují obvykle od 8:00 do 17:00 s přestávkou na oběd od 12:00 do 13:00. Soukromé instituce pak od 9:00 do 18:00. V Moldavsku je časový posun + 1 hodina proti SEČ !Obvyklá prodejní doba: potraviny ap. 8-20, obchody velkých řetězců 9-21, v So a Ne různě; řetězce a jednotlivé potravinářské prodejny většinou pracují i v neděli.

 

Zdravotní péče

Úroveň zdravotního ošetření je nízká. Vzhledem k velmi složité ekonomické situaci v zemi byla omezena činnost řady zdravotnických zařízení. Platí zásada omezit se jen na nejnutnější ošetření a zdravotně se před cestou připojistit. Pokud je to možné, doporučuje se omezit se jen na nejnutnější ošetření. Zubní ambulance, zejména dražší soukromé, jsou evropským standardům velmi blízké.

 

Země leží mezi Ukrajinou a Rumunskem, tedy na migračních tazích ptáků mezi oblastmi s výskytem ptačí chřipky, v Moldavsku však tato kupodivu diagnostikována dosud oficiálně nebyla.

 

Očkování zejména pro krátkodobý pobyt není povinné, ale vzhledem k dlouholetému propadu ani předtím nijak skvělého zdravotnictví se doporučuje především pro dlouhodobý pobyt zejména mimo hlavní město očkování proti hepatitidám, encefalitidě, záškrtu, eventuálně meningitis, možná tyfus. Důležitou v celém postsovětském prostoru je kontrola protilátek na TBC.

 

Státní svátky

1. ledna Nový rok

7. a 8. ledna Vánoce

8. března Mezinárodní den žen

podle pravoslavného kalendáře (neděle a pondělí) Velikonoce

týden po Velikonocích (pondělí) Paştele blajinilor - vzpomínka na zesnulé

1. května Mezinárodní den práce

9. května Den vítězství

27. srpna Den nezávislosti

31. srpna Den jazyka

 

Důležitá telefonní čísla

Lékařská pohotovost 903

Policie 902

Požárníci 901

Informace o tel. číslech 1188

Jednotná nouzová linka 112

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.