Newsletter
Připravujeme
Tereza Kubátová 15.7.2009
Polsko je rozlehlá evropská země, se kterou sousedíme. Je hranicí mezi západem a východem Evropy. Polsko se pyšní krásnou přírodou, známá jsou především Mazurská jezera na severu země a pobaltské pobřeží s plážemi, které jsou v některých místech odděleny od vnitrozemí písečnými dunami. V polských Beskydech a Karpatech se nacházejí národní parky s nepřeberným množstvím fauny a flóry. V severní části na některých velkých řekách neexistují mosty a vodu je třeba překonat na starých primitivních přívozech.
Název Polská republika
Hlavní město Varšava
Státní zřízení parlamentní republika
Hlava státu prezident Lech Kaczyński
Měna PLZ − 1 zlotý (PLN)
Úřední jazyk Polština
Jízda Vpravo
Čas SEČ
Podnebí kontinentální a oceánský středoevropského typu, většinu země tvoří nížiny
Náboženství z 95% Katolické
Velvyslanectví Polské republiky v ČR
Pevnostní 9, Praha 6, 160 00
Tel. 257 099 500
Email ambrpczechy@mbox.vol.cz
Velvyslanectví České republiky v Polsku
Adresa ul. Koszykowa 18, Warsaw, 00-555
Tel. 0048/225251-850
Email warsaw@embassy.mzv.cz
Doklady
Občan ČR může cestovat do Polska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Polska. Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Upozorňujeme však, že od 1.9.2006 již nelze dítě mladší 15 let do cestovního pasu rodiče zapsat.
Motorové vozidlo musí být k cestě do Polské republiky označeno rozlišovací značkou státu (CZ), pokud vozidlo není označeno novou registrační značkou se znaky EU (modrý obdélník, dvanáct hvězdiček a písmena CZ).
Doprava
V Polsku je kvalitní síť silnic, takže pokud pojedete do země vlastním dopravním prostředkem, stačí vám k tomu řidičský a technický průkaz, zelená karta a doklad o zaplaceném povinném ručení. Kvalita silnic je podobná jako u nás. Řidiči i všechny další osoby ve vozidle musí využít bezpečnostních pásů (na předních i zadních sedadlech).
Od začátku října do konce února následujícího roku je řidič povinen mít rozsvícena světla i ve dne. Rovněž doporučujeme, aby se řidiči seznámili s poplatky za užívání silnic a dálnic pro vozidla těžší než 3,5 tuny. V Polské republice je povolen maximální obsah alkoholu v krvi do 0,2 promile. V případě překročení tohoto limitu má policie právo dle platných polských předpisů zadržet řidičský průkaz. Od 17. dubna 2007 jsou řidiči motorových vozidel povinni jezdit celoročně s rozsvícenými tlumenými světly.
Polští řidiči bývají často neukáznění a nedodržují základní pravidla silničního provozu, například nepoužívání směrových světel při předjíždění nebo přejíždění mezi jednotlivými jízdními pruhy. Odlišné jsou i některé zvyklosti, odbočování a otáčení přes střední dělicí pás čtyřproudových vozovek, dodržování pravidla přednosti pro chodce, který vstoupil na přechod, odlišná je úprava značení na kruhových objezdech. Na silnicích jsou často vyjeté hluboké koleje ztěžující jízdu, zejména při dešti jsou velmi nebezpečné, technický stav vozovek je celkově na nízké úrovni.
Častým neduhem v Polsku jsou neustálé kolony kamionů na úzkých silnicích téměř bez možnosti je předjet, a pokud se Vám to podaří číhá tam na vás další a další.
Zdravotní péče
Turisté mohou v neodkladných situacích obdržet bezplatné lékařské ošetření v rozsahu pojištění své země, ale nezbytností je prokázání se Evropským průkazem zdravotního pojištění své země. Formulář E-112 potvrzený danou pojišťovnou opravňuje k lékařskému ošetření i v jiných než neodkladných situacích. Pro více informací doporučujeme obrátit se na konkrétní zdravotní pojišťovnu.
Specifika, bezpečnostní situace a doporučení turistům
Všeobecně je Polsko stejně bezpečnou zemí jako je ta naše, ale je třeba dát si pozor na nebezpečí odcizení, resp. na nebezpečí vloupání do vozidel, především pak do osobních vozů. Je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti, hlavně při jízdě v nočních hodinách.
Doporučujeme parkovat na střežených parkovištích a nezastavovat na odlehlých parkovištích, především v noci. Věci je nutno umístit tak, aby bylo minimalizováno riziko zcizení (cennosti rozdělit na několik míst odděleně, řádně uzavřít zavazadla, nenosit kabelku přes rameno, za jízdy neponechávat ve voze při neuzamčených dveřích cennosti na sedadle vedle řidiče, vyvarovat se nošení cenných šperků na místech s velkou koncentrací lidí).
Důležitá telefonní čísla
112 bezplatná linka pro turisty
997 policie
998 požárníci
999 první pomoc
9633 silniční služba
981 odtahová služba
Státní svátky
1. ledna Nový rok
1. května Svátek práce
3. května Svátek ústavy
23. a 24. března Velikonoční neděle a pondělí (pohyblivé svátky)
ve čtvrtek devátého týdne po Velikonocích (pohyblivý svátek) Boží tělo
15. srpna Nanebevzetí Panny Marie
1. listopadu Svátek Všech svatých
11.listopadu Den národní nezávislosti
25. prosince první svátek vánoční
26. prosince druhý svátek vánoční