Polská republika

Tereza Kubátová 15.7.2009

fotka

Polsko je rozlehlá evropská země, se kterou sousedíme. Je hranicí mezi západem a východem Evropy. Polsko se pyšní krásnou přírodou, známá jsou především Mazurská jezera na severu země a pobaltské pobřeží s plážemi, které jsou v některých místech odděleny od vnitrozemí písečnými dunami. V polských Beskydech a Karpatech se nacházejí národní parky s nepřeberným množstvím fauny a flóry. V severní části na některých velkých řekách neexistují mosty a vodu je třeba překonat na starých primitivních přívozech.

Název Polská republika

Hlavní město Varšava

Státní zřízení parlamentní republika

Hlava státu prezident Lech Kaczyński

Měna PLZ − 1 zlotý (PLN)

Úřední jazyk Polština

Jízda Vpravo

Čas SEČ

Podnebí kontinentální a oceánský středoevropského typu, většinu země tvoří nížiny

Náboženství z 95% Katolické

Velvyslanectví Polské republiky v ČR

Pevnostní 9, Praha 6, 160 00

Tel. 257 099 500

Email ambrpczechy@mbox.vol.cz

Web www.prague.polemb.net

Velvyslanectví České republiky v Polsku

Adresa ul. Koszykowa 18, Warsaw, 00-555

Tel. 0048/225251-850

Email warsaw@embassy.mzv.cz

Web www.mzv.cz/warsaw

 

Doklady

Občan ČR může cestovat do Polska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Polska. Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Upozorňujeme však, že od 1.9.2006 již nelze dítě mladší 15 let do cestovního pasu rodiče zapsat.

 

Motorové vozidlo musí být k cestě do Polské republiky označeno rozlišovací značkou státu (CZ), pokud vozidlo není označeno novou registrační značkou se znaky EU (modrý obdélník, dvanáct hvězdiček a písmena CZ).

 

Doprava

V Polsku je kvalitní síť silnic, takže pokud pojedete do země vlastním dopravním prostředkem, stačí vám k tomu řidičský a technický průkaz, zelená karta a doklad o zaplaceném povinném ručení. Kvalita silnic je podobná jako u nás. Řidiči i všechny další osoby ve vozidle musí využít bezpečnostních pásů (na předních i zadních sedadlech).

 

Od začátku října do konce února následujícího roku je řidič povinen mít rozsvícena světla i ve dne. Rovněž doporučujeme, aby se řidiči seznámili s poplatky za užívání silnic a dálnic pro vozidla těžší než 3,5 tuny. V Polské republice je povolen maximální obsah alkoholu v krvi do 0,2 promile. V případě překročení tohoto limitu má policie právo dle platných polských předpisů zadržet řidičský průkaz. Od 17. dubna 2007 jsou řidiči motorových vozidel povinni jezdit celoročně s rozsvícenými tlumenými světly.

 

Polští řidiči bývají často neukáznění a nedodržují základní pravidla silničního provozu, například nepoužívání směrových světel při předjíždění nebo přejíždění mezi jednotlivými jízdními pruhy. Odlišné jsou i některé zvyklosti, odbočování a otáčení přes střední dělicí pás čtyřproudových vozovek, dodržování pravidla přednosti pro chodce, který vstoupil na přechod, odlišná je úprava značení na kruhových objezdech. Na silnicích jsou často vyjeté hluboké koleje ztěžující jízdu, zejména při dešti jsou velmi nebezpečné, technický stav vozovek je celkově na nízké úrovni.

 

Častým neduhem v Polsku jsou neustálé kolony kamionů na úzkých silnicích téměř bez možnosti je předjet, a pokud se Vám to podaří číhá tam na vás další a další.

 

Zdravotní péče

Turisté mohou v neodkladných situacích obdržet bezplatné lékařské ošetření v rozsahu pojištění své země, ale nezbytností je prokázání se Evropským průkazem zdravotního pojištění své země. Formulář E-112 potvrzený danou pojišťovnou opravňuje k lékařskému ošetření i v jiných než neodkladných situacích. Pro více informací doporučujeme obrátit se na konkrétní zdravotní pojišťovnu.

 

 

Specifika, bezpečnostní situace a doporučení turistům

Všeobecně je Polsko stejně bezpečnou zemí jako je ta naše, ale je třeba dát si pozor na nebezpečí odcizení, resp. na nebezpečí vloupání do vozidel, především pak do osobních vozů. Je nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti, hlavně při jízdě v nočních hodinách.

 

Doporučujeme parkovat na střežených parkovištích a nezastavovat na odlehlých parkovištích, především v noci. Věci je nutno umístit tak, aby bylo minimalizováno riziko zcizení (cennosti rozdělit na několik míst odděleně, řádně uzavřít zavazadla, nenosit kabelku přes rameno, za jízdy neponechávat ve voze při neuzamčených dveřích cennosti na sedadle vedle řidiče, vyvarovat se nošení cenných šperků na místech s velkou koncentrací lidí).

 

Důležitá telefonní čísla

112 bezplatná linka pro turisty

997 policie

998 požárníci

999 první pomoc

9633 silniční služba

981 odtahová služba

 

Státní svátky

1. ledna Nový rok

1. května  Svátek práce

3. května  Svátek ústavy

23. a 24. března  Velikonoční neděle a pondělí (pohyblivé svátky)

ve čtvrtek devátého týdne po Velikonocích (pohyblivý svátek)  Boží tělo

15. srpna  Nanebevzetí Panny Marie

1. listopadu  Svátek Všech svatých

11.listopadu  Den národní nezávislosti

25. prosince  první svátek vánoční

26. prosince  druhý svátek vánoční

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.