Dakar - 1. Etapa - Aktualizováno

Martinmacek.com, Matej Oliva 3.1.2009

fotka

Je tu nová informace o defektu Cyrila Desprese, který ho odsunul na 25. místo a první dojmy od Martina.

Podle všech informací dojel Martin dnešní etapu na solidním 17. místě se ztrátou 38 minut na vedoucího španěla Comu. Ten doslova trasu etapy proletěl (průměrná rychlost necelých 150km hovoří jasnou řečí - to nebyl technický úsek). Favorizovaný Despres po fatální navigační chybě za CP3 dojel na (momentálně) 22. místě. V cíli je přibližně polovina startovního pole, takže se ještě může něco změnit.

Velmi dobře jel dnes J. Froněk, který se startovním číslem 193 dojel na 25. místě se ztrátou 45 minut na vítěze etapy. Pabiška s Randýskem se podle informací z trati se hned po startu speciálu nějak zasekli a propadli se někam za 200 pozici. Ovšem Randýsek pak nasadil pekelné tempo a do cíle dojel momentálně na 109 místě. Podle oficiální zprávy jede J. Macháček (Quad Yamaha) na průběžném druhém místě. Další zprávy čekáme jakmile Martin dorazí do bivaku.

Doplněno: Martinovo umístění je oficiálně potvrzeno. Podle informací na iDnes měl Despres defekt a dojel jen na ráfku. Naše informace o navigační chybě je od ASO.

Aktualizováno 20:25:
Od Martina právě dorazila zpráva. Je naprosto v pohodě a jel dneska na jistotu aby neměl nějaký pád. Trať je prý hodně tvrdá a velmi prašná. Speciál byl dlouhý a bylo příšerné teplo. Motorka se chová skvěle. Martin se během dnešní etapy opět učil pracovat s navigačním vybavením - píše že si to nejlépe zopakuje při praktické zkoušce. Zdá se že mu to celkem šlo :)

Despres zdá se měl opravdu smolný den - pravděpodobně udělal navigační chybu na začátku speciálu a v závěru měl defekt a skutečně dojel do cíle bez pneumatiky jen na ráfku. Fotografie to povrzuje. Vypadá to že nároky na pneumatiky resp. pěnové obruče "mousse" budou při těchto rychlostech a teplotách vysoké. Právě jsme se dozvěděli od (J. Czachora) že během etapy řada jezdců měnila mousse za normální duše. On sám vidí jako obrovskou výhodu že jel vpředu, kde se neprášilo. Prý jezdci vzadu museli jet mnohem pomaleji, protože nebylo vůbec nic vidět. Další informace později

Výsledky první etapy:

1. Coma (Šp./KTM) 2:46:17, 2. Czachor (Pol./KTM) -22:05, 3. Stanovnik (Slovin./KTM) -24:42, 4. Verhoeven (Niz./KTM) -26:14, 5. Street (USA/KTM) -26:22, 6. Fretigne (Fr./Yamaha) -28:14, ...17. Macek (ČR/Yamaha) -38:10, 25. Froněk (ČR/KTM) -45:52, 142. Randýsek (ČR/KTM) -1:36:22.