Andorra

Tereza Kubátová 16.9.2009

fotka

Andorské knížectví je obklopeno vysokými horami a hřebeny Pyrenejí, nachází se v jihozápadní Evropě mezi Francií a Španělskem. Je to změně, kde v létě velmi často prší a také je tu proměnlivé počasí, kvůli vysokohorskému sluníčku se tam ale nevyplatí cestovat v kteroukoliv dobu bez slunečních brýlí.

Název Andorra

Hlavní město Andorra La vella

Státní zřízení Parlamentní monarchie

Hlava státu

Úřední jazyk katalánština, používá se také francouzština, kastilština a portugalština

Měna

Klima

Čas +1 HOD

Jízda Vpravo

Velvyslanectví Andorry ve Vídni

Kärntner Ring 2A/13, Vinna, 1010

Tel.: 00431-961 09 09

Email: amb.andorra@prioritytelecom.biz

Velvyslanectví České republiky ve Španělsku

Embajada de la República Checa

Avda. Pío XII, 22-24, Madrid, 28016

Tel.: 0034/913531880

Email: madrid@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/madrid

Velvyslanectví ČR ve Španělsku má také diplomatickou a konzulární působnost pro Andorru.

 

Celní a devizové předpisy

Andorra není členskou zemí EU a přístup do ní je z členských zemí Španělska nebo Francie. Omezení pro dovoz valut de facto vychází z omezení, které má Španělsko pro vývoz hotovosti do třetích zemí a které činí 6024,- euro. Rezidenti v Andoře mohou bezcelně dovážet zboží za neobchodním účelem v hodnotě 600,- euro. Všechny obchodní dovozy od hodnoty 12,- euro musí být celně deklarovány. Pokud množství zboží nepřekračuje uvedené limity, není třeba ho deklarovat ani andorrské celnici, ani celníkům EU. Povolené množství alkoholických nápojů, tabáku, kávy, čaje a parfémů je limitováno bez ohledu na hodnotu. Povolené množství mléka, másla, sýra, cukru, sladkostí a masa je limitováno a bere se v úvahu hodnota tohoto zboží. Pro ostatní zemědělské a průmyslové výrobky se bere v úvahu pouze jejich hodnota. Individuální franšízy nelze sčítat mezi cestujícími.

 

Doklady

Andorrské orgány v praxi uznávají pro vstup na území také občanský průkaz ČR (platný pro cesty po EU), protože vstup do Andorry je možný pouze přes sousední členské státy EU (kam lze cestovat volně s občanským průkazem).Přesto se doporučuje cestovat do Andorry s platným cestovním pasem, jelikož občané ČR mohou podle platné Andorrské a české legislativy vstupovat na území Andorry jen s tímto dokladem. Čeští občané mohou do Andorry vstupovat a pobývat na území bez víz jako turisté až 90 dnů. Přihlašovací povinnost není. Při pobytech delších než 90 dnů je nutné se obrátit na místní úřady se žádostí o rezidenci.

 

Klimatické podmínky a podnebí

Andorra leží ve východní části Pyrenejí a je obklopena 3000 m vysokými horami. Údolím řeky Valira probíhá hranice se Španělskem. Téměř polovina země leží v polohách na hranicí zalesnění, jen na jihu je několik málo oblastí položených níže než 1000 m. n. m. Na zalesněných svazích převažuje černá borovice. Klima je podobné jako v okolních zemích, jenom je díky velkým nadmořským výškám v zimě víc sněhu a jsou chladnější léta. Klima je horské a drsné, vzhledem k vysoké nadmořské výšce je v zimě v průměru více sněhu a léto je o něco chladnější než v okolních oblastech. V průběhu roku jsou zde velké teplotní rozdíly a typické je značné množství srážek.

 

Bezpečnostní rizika

Andorra je typickou tranzitní zemí a cílem bezcelních nákupů. Přírodní podmínky rovněž lákají k zimní i letní dovolené a provozování různých druhů sportů. Turisté by měli přizpůsobit fyzickou zátěž vlastní fyzické kondici s ohledem na vysokohorskou polohu (nepřeceňovat svoje síly), měli by přijímat kaloricky vydatnější stravu pro doplnění energie a měli by pamatovat na pitný režim. Je nutno počítat s častými změnami počasí.

 

Důležitá telefonní čísla

Nemocnice Panny Marie z Meritxellu (Ntra. Sra. de Meritxell): 871000

Hasiči a záchranná služba: 118

Policie – mimořádné události: 110

Policie: 872000

Rychlá lékařská pomoc: 116

Horská služba: 112

Informace o stavu silnic: 111

Předpověď počasí: katalánsky 848851; španělsky 848852; francouzsky 848853

Červený kříž: 825225

 

Státní svátky

1.1. - Nový Rok

6.1. - Tři králové

Pondělí před popeleční středou

Velký pátek

Velikonoční pondělí

1.5. - Den práce

Svatodušní pondělí

15.8. - Nanebevzetí Panny Marie

8.9. - Národní svátek N. Sra. de Meritxell

1.11. - Svátek Všech Svatých

8.12. - Neposkvrněné početí Panny Marie

25.12. - 1. svátek vánoční

26.12. - 2. svátek vánoční

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.