Kousek od hlavního tahu na Plzeň (dálnice ignoruji, mluvím o státní silnici se štítkem č.27 na krku) se nachází soukromý airpark, který potěší nejen příznivce vojenské a letecké techniky.
Airpark se nachází severně od města pivu zaslíbeného – Plzně, v obci Zruč – Senec. Sem se nejsnáze dostaneme z Plzně, pojedeme-li směrem na Kralovice. Po zhruba osmi kilometrech jízdy na sever odbočíme v Třemošné doprava. Odbočka je značena přímo na Zruč – Senec, ale je třeba dávat pozor, já jsem při obou cestách do Zruče (směrem k Plzni) tuto odbočku přejel. Každopádně až před sebou v Třemošné uvidíte železniční přejezd, tak vězte, že jste to přejeli také. Předpokládejme, že na podruhé již odbočku najdeme, takže si to již šineme pořád za nosem do Zruče. Airpark nelze přehlédnout, leží na pravé straně na začátku Zruče a už z dálky uvidíte siluety exponátů.
Zaparkujeme na štěrkovém parkovišti u areálu a po zaplacení vstupného se můžeme naplno oddat aviatickým orgiím. K vidění je toho opravdu hodně. Od exponátů letecké techniky, ať už celých letadel, nebo jen jejich částí a motorů, po obrněnou techniku.
Protože mě od malička zajímalo spíše vše co lítá a peří nemá, pojďme tedy nejprve omrknout éra. Tak copak to tu máme..tak třeba hned tři unikáty, kterými jsou F-104, CF-104D a Mirage III R. Ani letadla sloužící pod českým praporem se nenechají zahambit a v plné kráse je tu k vidění Su-7U, MiG- 21, anebo letadlo C-3A (zde se jedná bohužel jen o trup letadla). V plánu je rozšířit expozici i o dvě stíhačky Spitfire coby filmové repliky. Snad každého „navždy kluka“ potěší možnost vyzkoušet si pocit pilota legendárního MiGu 21 MA, do koktipu tohoto stroje je volný přístup, stejne tak do kokpitu Z-37 Čmeláka. O víkendech je dokonce k dispozici v kabině IL-14 stewardka, která váš za poplatek 20kč seznámí s historií tohoto vrtulového letadla sovětské provincience. Celkem se počet vystavených letadel a jejich motorů blíží k 50 kusům.
Mezi vystavenými letadly je rozmístěna obrněná technika a děla, celkem 16 kousků bojové techniky. Expozice obrněnců začíná technikou prezentující období druhé světové války. Německá říše je zastoupena obrněným vozidlem“Hakl“ (OT-810). Hned vedle něj stojí ruská legenda, tank, který „prodělal několik sovětských ofenzív“, T-34, ozdobený nápisem „Za Stalina“. Tento tank je z jedné strany říznut, můžeme tedy prozkoumat střeva tanku v řezu. Přes tento kus pancíře na nás dokonce shlíží Stalin – respektivě jeho socha, která původně stála v Plzni na Anglickém nábřeží (ano, kdo jiný by mohl stát na Anglickém nábřeží než Stalin. Logicky tedy, pokud někde je Ruské nábřeží, očekávám tam sochu Churchilla). Z obrněnců je volně přístupný T-34 (je možno otáčet periskopy, věží a zaměřovačem) a OT-64 SKOT.
Kdo nebude mít vojenské techniky dost, může se cestou z airparku zastavit v Rokycanech v muzeu Demarkační linie, příznivce druhé světové války jistě zaujme socha generála Pattona před základní školou v Dýšině. Ano je to ta scoha, která měla původně stát v Plzni, nicméně po zjištění, že sochař měl údajně před revolucí spolupravoval s STB, město i přes námitky veteránů osvobození Plzně, sochu odmítlo instalovat. Nejen vojenskou historií může být obohacen mototurista, v okolí je toho „civilního“ více než dost. Stačí vzpomenout zámek Manětín, Mariánskou Týnici v Kralovicích, podzemí kláštera v Chotěšově a několik rozhleden. Samostatnou kapitolou je město Plzeň, s chrámem sv. Bartoloměje (nejvyšší kostelní věž v čechách – 102,26 m). Plzeňský pivovar, plzeňské podzemí (labyrint chodeb 20km), Velká synagoga, nebo sochy našich nejslavnějších loutek – Spejbla a Hurvínka.
GPS souřadnice: N49°48'31.4" E13°24'54.07"
Otevírací doba: Denně 10.00 – 18.00, o prázdninách 10.00 – 20.00
Vstupné: 100 kč dospělí, 50 kč děti
www.airpark.wz.cz