Kniha: Adventure Motorcycling Handbook

Petr Vala 7.10.2009

fotka

Sezóna se neúprosně blíží ke svému konci (31.12. tu bude co by dup :o)). A co motorkou a cestováním postižený člověk může dělat, když má zrovna zimní oblečení v čistírně? No mohl by se pokochat fotkami z letní dovolené, pustit si nějaké hezké video z letní dovolené, vypít dobrou whisku přivezenou z letní dovolené nebo strávit čas více intelektuálně - přečíst si dobrou knihu (nebo nedávat zimní oblečení do čistírny!).

První, co z každé knihy uvidíme, je obal. Tak se na něj podívejme. Vepředu pod názvem knihy Adventure Motorcycling Handbook se skví podtitul Worldwide Motorcycle Route & Planning Guide. Autor Chris Scott. Znáte? Že ne? Otáčíme na zadní stranu a hned nás zaujme jiné jméno - Ewan McGregor. Znáte? No jasně, Trainspotting, Star Wars a taky Long Way Round a Long Way Down. A tenhle panáček píše: "První věc co jsme udělali byla koupě Adventure Motorcycling Handbook." No vida. A pak další doporučení od více či méně prestižních periodik (jako The Times) - jenom útržkovitě: "motorkářská bible, neocenitelné, absolutní nutnost". No tak bacha, zavírám prohlížeč s fotkama, vypínám video, nalévám další sklenici whiskey a začítám se...

Pozornému čtenáři neunikne jedna "maličkost" - proč je název knihy v angličtině? Bohužel, je to tak, v češtině ji prostě neseženete. Na druhou stranu vás musím ujistit, že použitá angličtina není složitá a mírně pokročilý ji se slovníkem určitě zvládne.

Obal jsme tedy probrali a co se ukrývá uvnitř? Je toho opravdu hodně. Kniha je rozdělena do tří hlavních sekcí. Ta první je plná užitečných "předcestovních" informací. Chceš jet na týden, na měsíc nebo na několik let? Sám, ve dvou nebo ve velké skupině?Jak získat informace o dané zemi? Jaké dokumenty potřebuješ? Jak na pojištění, kde nejlépe sehnat cizí měnu? Že všechno znáš? Nenech se splést, tady nejde o shánění kun pro cestu do Chorvatska, ale o např. velikost bankovek při nákupech v Nigérii nebo použití karet na Ho Či Minově stezce. Tohle je ta hlavní síla knížky. Dozvíš se neuvěřitelné množství užitečných informací z těch nejrůznějších destinací. Všechny možné aspekty cesty autor rozebírá a poukazuje na výhody a nevýhody jednotlivých řešení a možností. A už tu máme techniku. Co vlastně vzít na cestu? Na čem mám jet? Jestli přemýšlíš nad rozhodnutím - KTM vs BMW - tak tuhle část nevynechej, já se (nejenom) díky ní rozhodnul pro koupi stařičkého Dominátora. No jo a kam dát věci? "Jedině hliník", slyším svorně ze všech stran. A proč tedy autor preferuje textilní brašny!? Dočteš se. A co na sebe? Co voda, jídlo? Jak si poradit s poruchou, zraněním, nemocí? Uff, hodně otázek, ještě víc je jich rozebráno a vysvětleno v knize. Neuvěřitelný záběr. Nemá význam jít do podrobností, tohle si musíš přečíst!

A je tu další, druhá sekce. Ta ti skříží dosavadní plány a rodinný rozpočet. Následuje totiž popis těch hlavních cest a možností přepravy do zemí, kde rozhodně neplatí Chorvatská kuna. Asie, Austrálie, Afrika, Latinská Amerika, Severní Amerika. Vše doplněné mapkou, zkušenostmi cestovatelů, jejich krátkými příběhy, tipy. Umocňeno černobílými i barevnými fotografiemi. Tohle tě zaručeně navnadí na nějakou dlouhou cestu a zjistíš, že nic není nemožné. Pro člověka, který zatím s delším cestováním začíná, se jedná o vhodný odrazový můstek ke zjišťování dalších informací o vybrané oblasti. Samozřejmě ho autor navede na další zdroje informací, např. na internetu.

Last but not least.:o) Záverečná sekce nám nabídne příběhy. Příběhy lidí, které psal život na cestách. Jsou plné vtipu i smůly, dobrodružství i zklamání, těžkých i těch šťastných chvil, co jim cesta a osud přichystali. Tady se přece jenom objevuje poněkud složitější angličtina, podle stylu vyjadřování konkrétního dopisovatele.

Tak tohle všechno najdeš v této výjimečné knize. Výjimečné svým záběrem, zaměřením a kvalitou. Vysoce inspirující čtení. Já ji četl při svých (bohužel nemoto) cestách po Severní Americe a všechno na mě doléhalo ještě intenzivněji. Aby náhodou nedošlo k nedorozumění - tohle opravdu není pro cestovalele po Evropě. Ano, i ti tu najdou hodně užitečných informací, ale nedocení autorovu pečlivost. Pokud ale alespoň tam někde v nitru je kousíček dobrodruha, co kdysi chtěl objet svět, tak s tohle knihou má jedinečnost možnost ten kousíček znovu objevit, znásobit a začít plánovat tu svou cestu.

A na závěr si vypůjčím několik slov od velkého cestovatele, Dr. Emila Holuba: "Cesta za poznáním vzdálených krajů a kultur je nejlepší cestou do hloubi vlastního nitra."


Několik technických parametrů k pátemu vydání. Počet stran: 288. Aktuální cena v den vydání článku (6.10.2009) na www.touratech.cz: 617 Kč.

Adventure Motorcycling Handbook

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.