Zříceninu malebného hradu ze 14. století s unikátní rekonstrukcí hradního mostu nalezneme v Kralovické pahorkatině, na ostrohu mezi dvěma potoky – Krakovickým a Šipským. Hrad se nachází na konci stejnojmenné obce.
Výraznějším orentačním bodem, který nalezne na mapě snad každý je město Rakovník. Po natankování nádrží, žaludků, vybráním hotovosti na turistické utrácení, vyjedeme po silnici č.229 na cestu z města. Valíme si to směrem na Kralovice a Plzeň, tak ne, že někdo vyjede obráceně, ať se nemotáme po celý Český republice, dnes jedeme špetku jiho-západně. Po zhruba 3 kilometrech odbočujeme do leva na okresní cestu směrem na Senec a Hvozd, ve Hvozdu držíme přímý směr stůj co stůj až dorazíme přes Malinovou do Krakova. Odtud je to již kousek do obce Krakovec se stejnojmenným hradem. Cestou se vyplatí jet piánko, jednak se jede po klasické silničce třetí třídy, ale hlavně, to okolí, pole, údolí střídající se s kopečky pokrytými lesy, to by byl hřích se nepokochat. Obzvláště, jedete-li v pozdějším odpoledne a sluníčko osvětluje krajinu krásný jemným světlem..
Po příjezdu do Krakovce je dobré nechat stroje na náměstí uprostřed obce. Pojedete-li dál jako já, zjistíte, že sice už hrad vidíte, ale krom něj taky zákaz vjezdu a tak se stejně budete muset vrátit. Takže zpět a těch 200 metrů po svých. Vstupné se platí v boudičce za hradní branou a obsluha vám zapůjčí tištěné povídání, ve kterém se dozvíte vše zajímavé z historie a architektury hradu. Prohlídka hradu probíhá tedy individuálně. Co mě trochu zklamalo, byla nemožnost návštěvy hradní věže, moc jsem se tešil na výhled do tak krásného okolí, jako je práve na Krakovci.
Na první pohled hrad zaujme svou dominantou – obrannou věží půlválcového půdorysu. Samotný hrad byl postaven na místě bývalé tvrze a jeho účel nebyl jen čistě obranný. Právě naopak. Hrad byl postaven tak, aby poskytoval co největší pohodlí svému vlastníkovi a ve své době patřil k nejluxusnějším hradům a byl jakýmsi přechodovýjm prvkem mezi hradem a zámkem. Hrad se kromě obranné věže skládal z paláce se třemi křídly ve tvaru podkovy. Samotný palác tvořil tři čtvrtiny hradu a obsahoval 26 – 27 místností. Díky ustoupení obranné funkce do pozadí, má hrad na rozdíl od svých kolegů mnoho oken nejen do nádvoří, ale i ven z hradu do okolí.
Co je ale nejzajímavější je to, po čem se do hradu dostanete. Přístup do hradu zajištuje dřevěný most, postaven v roce 2004 podle středověkých plánů a materiálů. Díky tomu na tomto mostě nenajdete jediný hřebík! Most byl postaven podle dobových postupů a tak je použito jen dřevo, kámen a jako izolace spojů proti vodě olovo.
Historie hradu sahá do roku 1381, kdy ho nechal postavit Jíra z Roztok. Roku
1410 byl prodán panu Jindřichovi z Lažan a tím se pro nás stává ještě zajímavější. Pan Jindřich z Lažan, byl totiž velkým příznivcem mistra Jana Husa, kterého pozval na svůj hrad po jeho vykázání z Prahy. Mistr Jan Hus zde přebýval před svým odchodem na koncil do Kostnice. Následně hrad vystřídá několik dalších majitelů a plní svůj účel až do roku 1783. Tohoto roku do hradu udeřil blesk, po kterém následoval požár a totální zničení hradu. Hrad rozebírají okolní vesničené na stavební materiál a ze stejného důvodu je roku 1883 dokonce stržena východní strana hradu. Roku 1915 se hradu ujímá Klub českých turistů a v roce 1952 jej přebírá do opatrovnictví stát.
Cestou ke Krakovci nebo naopak z Krakovce lze navštívit další zajívá místa. Na severu například již zmíněné město Rakovník, liduprázdné Křivoklátské lesy, hrad Křivoklát, nebo malebné okolí Berounky. Ideální je navštívit Krakovec cestou do okolí Plzně, kde je míst zasluhujících si návštěvu nespočet. At už se jedná o Manětín, Plasy, Airpark Zruč – Senec, nebo samotnou Plzeň. Zastavení si také zaslouží nově zrekonstruovaný skvost středoevropského baroka Mariánská Týnice v blízkých Kralovicích.
GPS souřadnice: N: 50° 01' 01.90" E: 13° 38' 21.71"
Otevírací doba: březen, duben: sobota, neděle 1000 - 1200, 1300 - 1600
květen: sobota, neděle 900 - 1200, 1300 - 1700
červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1200, 1300 - 1800
září: sobota, neděle 900 - 1200, 1300 - 1700
říjen: sobota, neděle 1000 - 1200, 1300 - 1600
Vstupné: 20 kč dospělí, 10 kč snížené vstupné