Rozhledna bez kopce

Vašek Malecek 6.1.2009

fotka

Rozhledna Romanka by mohla zapadnout do řady dalších rozhleden, hustě rozesetých po naší republice. Naštěstí tomu tak neni. Romanka, údajně pojmenovaná podle zvědavé dívenky, která pravidelně navštěvovala stavbu, je totiž postavená v nadmořské výšce pouhopouhých 204,5 m nad mořem.

Romča se nachází na severovýchodním cípu rovinatého Nymburska poblíž obce Hrubý Jeseník. Naším orientačním bodem pro výlet bude město Nymburk. Vydáme se na sever silnicí č. 38 směrem na Mladou Boleslav, ovšem po necelých 4 kilometrech ve vesnici srandovně nazvané Všechlapy zabočíme do prava na Oskořínek.V Oskořínku předrncneme železniční přejezd a pokračujeme rovně do Hrubého Jeseníku. Díky okolní krajině, ne nepodobné placce, má býti rozhledna vidět již z dálky. Po silničce s malým provozem dorazíme až do Hrubého Jeseníku, kde je již cesta k Romance prý přehledně značena. Při naší cestě jsem ale nenašel označení ani jedno, nicméně to svádím na svou pidlookost, neb ani cestou tam a zpět, jsem rozhlednu, jenž „viděna bývá již zdálky“ nezahlédl ani jednou. Je tedy pravda, že k rozhledně jsme nedorazili standartní zpevněnou cestou, nýbrž jakousi polní cestou přes něco, co vypadalo jako kříženec pole a sadu. Zato jsme ale projeli kolem zapomenutého sousoší, které rozhodně stálo za to vidět. Působilo jako zapomenuté z nějakého ponurého filmu. Nicméně i my jsme nakonec dle intuice rozhlednu našli, takže to zvládnete hravě i VY! Do Hrubého Jeseníku můžeme samozřejmně vyjet i z jiných zajímavých historických měst, jako například z Poděbrad, vyrazíme-li státovkou č. 32 směr Jíčín a po 19km odbočíme vlevo směr Dymokury, Křinec a Hrubý Jeseník, nebo ze severu z Mladé Boleslavi.
Rozhledna vyrůstá z uměle vytvořeného kopečku, který krom základny rozhledny ukrývá i vysílací zařízení. Romanka totiž trpí stejným nešvarem jako ostatní novodobé rozhledny – jejím hlavním účelem je pokrytí okolní krajiny GSM signálem. Na rozdíl od ostatních bezduchých rozhleden – vysílačů, není jen omotána kovovým schodištěm a vyhlídkovou plošinou, ale na jejím vzhledu se rozhodně zajímavě vyřádila partička architektů ( Oldřich Hájek, Jaroslav Šapek, Laco Fescu a Tomáš Pavlík), kteří za její návrh získali cenu Grand Prix 2003 v kategorii krajinářská architektura.


Romanka se tyčí do výšky 50 metrů, nicmnéně po vystoupání po roštových schodech se můžeme kochat krajinou z výšky 26 metrů. Za dobré viditelnosti můžeme zahlídnout Ještěd, vrcholky Krkonoš, Český ráj a i pražský Žižkovský vysílač. Pokladna se nachází v malé budce naproti rozhledně a kromě zakoupení vstupenek (10kč dospělácká a 5 kč dětská) také nabízí prodej turistických známek a pohledů. Parkovat lze přímo pod rozhlednou a motorkářské proprijety nám bezproblémů uschovala příjemná dívčina v pokladně.

Výlet na Romanku můžeme skloubit s návštevou dalších zajímavých míst v okolí. At už zavítáme do historických center Nymburku a Poděbrad, nebo se vydáme na sever omrknout nově zrekonstruovaný zámek Loučeň se zahradou plnou labyrintů a lapidárií (když už nic, tak v Loučeni je výýýborná zmrzlinárna), nebo můžeme zajet do Rabakova do muzea motocyků Jawa a ČZ. Nejen členové orchestrů zamíří do muzea Bedřicha Smetany v Jabkenicích a vyznavači jídla mohou zajet do Dětěnic, kde zrenovovaný zámek nabízí nefalšovanou středověkou restauraci.

GPS souřadnice: N: 50,253635, E:15,082726
Otevírací doba: duben – červen + září – říjen jen o víkenddech v časech 10.00-17.00 (s polední pauzou 12.00-13.00). V červenci a srpnu je otevřena každý den a to ve stejných hodinách.

Vstupné: 10 kč dospělí, 5 kč snížené vstupné


Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.