Vodny Mlyn Kolárovo aneb všechno je z Číny

Míra Matuš 10.5.2010

fotka

Unikátní technická památka, nacházející se na jižním Slovensku v městečku Kolárovo,nám posloužila jako cíl příjemného nedělního výletu.

Vyjíždíme v neděli dopoledne, trasa je pro nás dlouhá asi 200km, jedeme vyjížďkovým tempem, pokud možno se vyhýbáme dálnici, cesta nám v pohodě ubýhá,máme radost s krásného jarního dne.Po příjezdu do Kolárova nás jirkova GPS neomylně navádí přímo k cíli naší cesty, což je už zmiňovaný plovoucí mlýn.Parkujeme mašiny a za symbolický vstup jednoho eura, jdeme na palubu mlýna.Zde se nám dostává výkladu o historii těchto unikátních zařízení a mimo jiné se dovídáme, že k nám do Evropy přišli pravděpodobně s Číny,takže pro to ten nadpis.

Celý mlýn je vlastně v útrobách lodi, ze které je vyvedena hřídel s lopatkovým kolem na druhou část lodi nebo jakýsi plovák.

Mlýny se pohybovali po Dunaji a Váhu už od středověku, jejich zánik přišel až po druhé světové válce s nástupem komunismu, kdy se smělo mlýt pouze ve státních mlýnech a tím pádem byli tyto unikáty k nepotřebě odsouzeny k zániku.


Mlýn je zakotven u přírodního areálu, do kterého vede nejdelší celodřevěný zastřešený most ve střední Evropě, je tady malé technické muzeum,hospoda a taky jsme si tady fotili zvířátka hlavně jehňata,ale mají tady i koně a oslíka.
Nebudu se víc rozepisovat, myslím že určitě stojí za to tady zastavit a to nejen protože je to opravdu technická rarita (něco podobného mají tuším jenom někde v Srbsku,ale to je stejně jenom kopie,toho slovenského) ale dá se tady strávit příjemné odpoledne příp. přespat v přilehlém kempu.

více na - http://vodnymlyn.sk/?page=o-nas

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.