Dánsko aneb cesta za kouzelnou kostičkou LEGO

Tereza Kub?tov? 18.8.2010

fotka

Carlsberg, Malá mořská víla připomínající světově proslulého spisovatele pohádek H.CH. Andersena, a také Legoland, to je několik věcí, které jsou příznačné pro Královské Dánsko. Země větrných mlýnů spojená s Evropským kontinentem úzkým pruhem pevniny. Tak tam jsme zavítali a dovolíme si pozvat i vás.

Legoland Billund
To nejdůležitější z Dánska se dá projet za několik dní. My se rozhodli pro jednoduchou trasu Praha – Hamburk – Billund (Legoland) – Örebro – Kodaň – Praha. První den nás tedy čekalo 970km přejezd do Dánského městečka Billund, kde e zrodila světoznámá kostička LEGO. V městečku je krásný kemp, mimochodem nejdražší z celé Skandinávie, v kterém jsme měli možnost se ubytovat. Dále akvapark, vesnička hangáru, připomínající řecko-las vegaskou vesnici, najdete v ní minigolf, casino, restaurace,spoustu obchodů s ničím a vším, tančírnu z počátku minulého století a spoustu jiných infantilních záležitostí. Nejdůležitějším je samozřejmě Legoland, který nejspíš živí lidi v okruhu 50 kilometrů.
Ceny v Legolandu
vstupné 1 dospělá osoba na den 275DKK (cca 990Kč)
hotdog 25DKK (90Kč)
0,5l Coca-cola 40DKK (145Kč)

Kodaň
Ikonou města je sídlo královské rodiny a parlamentu a také sochu Malé mořské víly. Jacobsen, majitel pivovaru Carlsberg, nechal tuto sochu roku 1913 s velkou slávou umístit v malém záhybu Kodaňského přístavu. Do roku 1964 byla tato socha jen jednou z mnoha v tomto krásném městě. O její slávu se postaral incident, který dodnes není řádně vyšetřen a je stále velikou záhadou. Jednoho studeného dubnového rána nalezli šokovaní turisté sochu bez hlavy. Nos i vlasy byly odříznuty. Od té doby je postava Malé mořské víly v Kodaňském přístavu snad nejfotografovanější sochou na světě. A Dánové jsou na to patřičně hrdí. Soupeřit s ní může snad jenom Socha Svobody v New Yorku. Jak se říká, kdo byl v Kodani a nevyfotil se s touto půvabnou sochou, tak jako by tu ani nebyl.Větrné mlýny
Jsou jednou z nejvýrazenějších prvků v krajině, protože jsou téměř všude, zejméně podél hlavních tahů a dálnic v zemědělských oblastech jižního a východního Dánska, to velmi připomíná Holandsko. Starých větrných mlýnů tu není až tolik za to nové bílé sloupx v dlouhých řadách se točí o sto šest. Jenže to má i nevýhodu. Tyto oblasti jsou opravdu větrné, je to dáno především polohou poloostrova, takže ať ste v Dánsku kdekoliv tak vane chladný vítr od moře, když je pak nevlídné počasí, může to být na motorce velmi nepříjemné. Na druhou stranu díky za mlýny, protože bez nich by Dánské dálnice uprostřed polí byly ještě větší otravou než teď.Mosty
Dánsko je evropskou zemí, které se vícve než jiným musí nechat krása jejich mostů. Je to dáno především tím, že se tato země rozkládá na více než 400 ostrovech a to menších či větších. Proto se postupně stala z Dánska velmoc mezi staviteli dálkových mostů. Dva nejslavnější z nich – Storebaelt (Velký Belt) a Öresundský most, který spojuje kodaň se Švédským městem Malmö jsou přímo skvostem. Významné také je, že dva nejvyšší stožáry mostu Sorebaelt se tyčí 254metry na mořem a jsou tak nejvyššími body Dánska.
Ceník –Öresundský most
Motocykl 21Eur
Auto do 6metrů 39Eur
Ceník – Storebaeltský most
Motocykl 16Eur
Auto do 6 metrů 31Eur

Storebaeltský mostÖresundský mostVideo Öresund Bridge

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.