Léto končí svou letošní etapu, ale podzim a babí léto je na ježdění na motorce jedním z nejhezčích částí roku. Je tgřeba zásobovat se zážitky na zimu a snaha ůještě párkrát vyrazitů je větší než kdy jindy. Strach z následujícího půstu je dost veliký a tak máme jeden s dalších typů kam se vyplatí vyrazit. Polské město Oswetim známé též pod německým názvem Auschwitz je dnes významným turistickým centrem, podobně jako český Terezín. Jako pozůstatek po smutné historii z druhé světové války tu můžete vidět největší nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor, několik výrobních průmyslových závodů a železniční stanici, kde mnoho lidí vystoupilo z vlaku naposled.
Oswetim se nachází jen zhruba 400 kilometrů od Prahy, nejblíže to do něj mají obyvatele moravskoslezského kraje. Je to jeden z těch tipů na cesty, u které se moc nezasmějete, ale právě takové bývají nejdůležitější. Město očekává nápor turistů, takže možností najíst se, napít a přespat je nepočítaně.

Koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi byl založen na příkaz Himmlera již 27.4.1940. Prvními vězni byli političtí polští vězni, až příchodem druhé světové války se zapsal černým písmem do dějin židovské kultury pro svou tvrdost, proslulý byl především blok 11 (tzv. bunkr), kde byli vězňové trestáni tím nejkrutějším způsobem. Před ním stála tzv. černá zeď, u níž se konaly časté popravy. Nápis Arbeit macht frei!, který byl umístěn nad hlavní bránou osvětimského kmenového tábora, tak byl pouhým cynickým výsměchem. Symbolem bezohledného využívání vězňů se staly lékařské pokusy prováděné na vězních nacistickými lékaři, např. neblaze proslulým Josefem Mengele. Později se zjistilo, že k těmto pokusům byly velmi často používány především děti, nejčastěji pak dvojčata, také experimentovali se sterilizací židovských žen.


V březnu 1941 poručil Himmler vedle původního kmenového tábora postavit druhý rozsáhlejší kompex, který byl nazván Osvětim II - Birkenau. Tábor v Birkenau byl rozdělen do řady podsekcí ohraničených ostnatým drátem nabitým elektřinou. V sekci BIIb byl v letech 1943 - 1944 umístěn tzv. terezínský rodinný tábor. Při nejvyšším stavu bylo v Birkenau více než 100 tisíc vězňů. V březnu 1942 byl v blízkých Monovicích zřízen tábor Osvětim III, nazývaný též Buna Monovice, kde si německá firma I. G. Farben zřídila továrnu na výrobu syntetického kaučuku. Jako pracovní sílu využívala otrocké práce vězňů. K Osvětimi dále náleželo 45 dalších pobočných táborů, kde byli vězňové nuceni k otrocké práci - většinou pro německé firmy.
