Itálie

Tereza Kubátová 10.1.2009

fotka

Jihoevropská země plná nekonečných turistických možností s velmi bohatou historií, ve které všechny cesty vedou do Říma.

Název Itálie
Hlavní město Řím
Hlava státu prezident Giorgio Napolitano
Státní zřízení Republika, Regionální stát
Úřední jazyk Italština, v oblastech se zvláštní autonomií také němčina (Trentino Alto Adige), slovinština (Friuli – Venezia Giulia), francouzština (Valle d’Aosta)
Měna Euro (EUR)
Jízda Vpravo
Podnebí Alpy leží v mírném pásu, jinak je klima subtropické středomořské
Zastupitelské úřady
Velvyslanectví Italské republiky v ČR
Nerudova 20
110 00, Praha 1
Telefon: +420 233 080 111
Fax:: +420 257 531 522
E-mail: ambasciata.praga@esteri.it
www: http://www.ambpraga.esteri.it/
Velvyslanectví ČR v Itálii
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322
00192 Roma
Telefon: +39 06 360 9571-3
Fax: +39 06 324 4466
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
www: http://www.mzv.cz/rome
Čas GMT + 1 h (SEČ)

Doklady
Itálie je společně s Anglií, Německem, Lucemburskem a Francií zakladatelem Evropské unie od 01.01.1952 od roku 2008, kdy ČR vstoupila do Schengenu se na území Itálie dostaneme i bez pasu.
Platí povinnost vozit zelenou kartu.

Ceny a prodejní doba
Ceny potravin v Itálii jsou srovnatelné se zeměmi Západní Evropya pokud budete šikovně nakupovat v levných supermarketech, jsou ceny základních potravin podobné jako u nás. Ceny benzínu jsou naopak jedny z nejvyšších v Evropě, proto se cestou tam vyplatí vzít plnou v Rakousku, kde jsou ještě ceny srovnatelé s ČR. Ceny ubytování jsou odvislé od polohy a kvality.

V Itálii je potřeba si zvyknout na fiestu, kdy celá města a obce na tři hodiny usnou, tím je řízena i prodejní doba většiny obchodů a restaurací. V obchodech je většinou 9-13 a 16-20/23 hodin podle typu a to i o víkendu. Restaurace mají často od 15 hodin do 19:30 zavřeno. Obvyklá pracovní doba v úřadech a ministerstvech od 9 do 13 hodin. V odpoledních hodinách je provoz od 15 do 19 hodin. Úřední hodiny bývají často pouze dopoledne.

Od roku 2005 platí legislativa zajišťující nekuřácká pracoviště, za skoro stejných podmínek jako u nás. Nekuřácké jsou prostory pracovišť včetně barů a restaurací, kde však mohou být vyčleněny oddělené uzavřené (větrané) místnosti pro kuřáky. Za porušení hrozí podnikům v Itálii pokuta až 2000 euro a kuřákům samotným za opakované porušování zákazu až 275 euro.

Doprava
Co se dopravy týká, je českým základním pravidlům Itálie podobná, povolená rychlost
50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec, 130 km/h na dálnici.

Svícení je povinné pouze v tunelu a na dálnicích. Zadní světla do mlhy se mohou používat pouze při viditelnosti nižší než 50 m. Hranice povoleného množství alkoholu při řízení je stanovena na 0,5 ‰.

V autech je povinné poutání pásy i na zadních sedadlech. Mezi povinné vybavení se počítá výstražný trojúhelník. Je povinností nosit reflexní vestu vždy již při vystoupení z vozu mimo obec,toto ustanovení neplatí pro motocykly, nebo mopedy a při stání v zastavěné ploše.

Dálniční poplatky se na některých dálnicích neplatí vůbec, na jiných je poplatek zahrnut do celkové sumy za používání dálnic nebo se platí samostatně. Konkrétní výše poplatků na italských dálnicích je závislá na vzdálenosti a kategorii vozidla. Poplatky se vybírají také u tunelů, na mostech se neplatí. Dobře jsou značeny kraje silnic, pravá strana vozovky je vybavena červenými odrazkami, levá strana bílými.

Nejhustší provoz z celé Itálie bývá většinou kolem Říma, proto pokud není Vaším cílem, je lépe se mu vyhnout.
Stopování je na italských dálnicích a čtyřproudých silnicích zakázáno.

Zdravotní péče
Péče v Itálii je na západoevropské úrovni, tedy velmi dobrá. Český turista může využívat Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC - European Health Insurance Card). Podrobnější informace o turistickém pobytu v Itálii najdete na stránkách Centra pro mezistátní úhrady - http://www.cmu.cz/

Důležitá telefonní čísla
Policie 113 nebo 112
První pomoc 118
Hasiči 115
Pomoc motoristům - autoklub 116

Státní svátky
1. leden Nový rok
6. leden Tři Králové
březen/duben, pohyblivý svátek Velikonoční pondělí
25. duben Den Osvobození
1. květen Svátek práce
2. červen Založení republiky
15. srpen Nanebevzetí panny Marie
1. listopad Svátek všech svatých
4. listopad Vítězství v 1. světové válce
8. prosinec Památka neposkvrněného početí panny Marie
25. prosinec Boží hod
26. prosinec Svátek sv. Štěpána

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.