Krásenský Vrch u Horního Slavkova

Tereza Kubátová 14.1.2009

fotka

Kamenná rozhledna Krásenský vrch vyrostla v třicátých letech minulého století nad obcí Krásno ve výšce 777 metrů nad mořem a spolu s protékající Dlouhou Stoukou tvoří dominantu chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je jednou z podivuhodnějších a zároveň nejzáhadnějšíchv zemi, stojí za vidění zejména pro své nezvyklé spirálové schodiště, které vede po vnějším obvodu dvacet pět metrů vysoké věže. Právě díky atypickému tvaru připomíná Babylonskou věž, u základny je široká 11 metrů, ale na vrcholu jen 2,5 metru. Je příjemnou zastávkou pokud máte chuť na výlet po západních Čechách.

Věž naleznete v centru malebné krajiny Slavkovského lesa, a pokud si vyšlápnete 120 obvodových kamenných schodů, výhled Vás nezklame. Obec Krásno nad níž se právě tato vyhlídka nachází leží na křižovatce okresních silnic 208 spojujíc Bečov nad Teplou se Sokolovem a 209 z Horního Slavkova.

Z Karlových Varů je to půlhodinka cesty výletního tempa, stejně tak pokud vyrazíte od Chebu nebo Mariánský Lázní. Takže zkrátka kamkoliv si na Karlovarsku vyrazíte máte ji při ruce. Přímo k rozhledně se pak dostaneme, když necháme někde v obci Krásno auto a odtud půjdeme asi kilometr dlouhou cestu po žluté značce. Cesta vede okolo ohrady s kravami. nebo od hřbitova, podél Dlouhé stoky.

Rozhledna na Krásenské vrchu původně vznikla na podporu občanů Krásna, kteří v době hospodářské krize třicátých let minulého století měli obavu z nezaměstnanosti. Zajištění nutných financí se tak tou dobou věnovali všichni obyvatelé a spolky města. Stavba věže měla zajistit zvýšený cizinecký ruch a přilákat zejména turisty z nedalekých lázeňských měst, Karlových Varů a Mariánských Lázní.

Byla postavena v letech 1933 a 1934 za použití primitivní techniky a nejlevnějšího materiálu – kamení nasbíraného dělníky z okolních svahů. Vše se podřizovalo šetření. Přesto musela být stavba v říjnu roku 1933 dočasně přerušena, pro nedostatek finančních prostředků. Nakonec však byla v červnu následujícího roku stavba obnovena a již na podzim Krásenská rozhledna stála a ke štěstí všech byla roku 1935 definitivně slavnostně otevřena veřejnosti. Již po druhé světové válce však začala rozhledna chátrat, jak je u nás ale zvykem téměř nic se nedělo až došlo na léta devadesátá a bylo jasné, že pokud má rozhledna zůstat musí projít generální rekonstrukcí, ta proběhla roku 1996. Zajímavostí také je, že během války rozhledna nesla jméno Adolfa Hitlera, proto se jí také někdy říká Hitlerka.

Za jasného počasí Vám může tato rozhledna nabídnout úchvatné výhledy po západočeské krajině, od kopců Krušných hor a pohraničí, Doupovských vrchů přes Tepelskou vrchovinu až po nejvyšší vrcholy Slavkovského lesa Lesný a Lysinu. Orientaci v krajině ulehčují keramické tabulky s popisem a vyobrazením. Ty jsou umístěny po obvodu vyhlídkového ochozu.

Louka pod rozhlednou s malým posezením je příjemným koutkem pro svačinu, opékání buřtů nebo optimálním místem pro přespání pod širákem. I když se nemůžete divit, když Vás tu bude usínat víc. Občas se tu odehrávají i menší kulturní akce.


Spadá pod turistickou známku No.91
GPS souřadnice - 50°6´5.044´´ N, 12°47´10.344´´ E
Otevírací doba - rozhledna je volně přístupná po celý rok

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.