Cross country na větrné hůrce

Matěj Oliva, Foto: Autor 11.4.2011

fotka

Druhý podnik mezinárodního mistrovství České Republiky hostila tradiční trať v Kamýku u Litoměřic. Tentokrát za absence čtyřkolek. O tom, že je cross country extrémní sport svědčí počasí, které se s jezdci opravdu nemazlí, po úvodních bahenních lázních v Jiníně čekaly na jezdce v Kamýku poryvy větru, které málem převracely karavany v depu.

Jak to již bývá, neprojetou trať si „vyžrali“ jezdci kategorie hobby, kteří nastoupili ke své hodině na trati jako první. Zaplněná startovní rovina budila respekt, který ještě umocnil řev několika desítek motorů po startu samotném. Na dlouhé trati, která jezdce vedla po místních loukách, mezích a lesích nebyla nouze o zajímavé situace, zejména pak na jednom z extrémních testů, kde střídavě létaly vzduchem motorky a jezdci, popřípadě obojí najednou. Vítězem třídy hobby se stylem start-cíl stal Jan Fedorko s úctyhodným náskokem více než 4 minuty. Mezi veterány zvítězil Luděk Buček.

Na rozoranou trať nastoupili jako druzí závodníci s licencí do třídy přeboru. Ti měli trať a extrém testy upravené od hobíků, ale i tak je díky nárazům větru čekal náročný sto (přebor C), respektive stodesetiminutový závod. Na ten se přijelo podívat několik set diváků, kteří vytvořili opravdu reprezentativní atmosféru na každém zajímavém úseku trati, který zaváněl nějakým tím problémem. A ty samozřejmě přicházely. S přibývající únavou a blížícím se koncem závodu bylo možné vidět řadu lehkých pádů, uvíznutí, ale i krásných soubojů o pozice. V přeboru jezdců s licencí C vyhrál Matyáš Horský. V přeboru do 80ccm Vladimír Duchoslav, v E1 Milan Kottek, ve třídě E2 byl nejrychlejší Jan Kašpárek a konečně v E3 všem ukázal záda Jan Sviták. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na veterány. Ve třídě veterán 1 se představil někdejší mistr světa v enduru Ota Kotrba, který ukázal, že nic ze svého umění nezapomněl. Ve veteránech 2 byl nejrychlejší Petr Staněk.

Zlatým hřebem celého dne je samozřejmě závod Mistrovství Republiky, který je rozdělený do dvou 45 minut trvajících sekcí, mezi kterými mají jezdci čas na krátký servis bez asistence. Diváci tak mohou vidět hned dva starty a dva závody ve vysokém tempu. Nový systém přinesl své ovoce a jelo se opravdu o každý centimetr prašné trati. Jezdci ukázali svou úroveň a extrém testy pod jejich koly vypadaly jen jako nerovnost na trati, stejně snadno pak divák mohl vnímat výjezdy a náročné sjezdy. K vidění bylo bohužel i několik karambolů, nakonec ale naštěstí vždy bez vážných následků. S výsledky začněme u nejmladších. V kategorii Junior vyhrál Patrik Liška, který skončil v obou jízdách jako první. V E1 kraloval Ondřej Helmich, v E2 Michal Kadleček a konečně ve třídě E3 zvítězil Vít Kuklík.

Seriál závodů ADT Cup má teď na pár týdnů pauzu. Další podnik se bude konat 21.- 22.5. v Žáru u Čkyně, kde se tentokrát představí i čtyřkolky.