Matěj Smrž: "Jeden cíl splněn, druhý bohužel ne..."

Jiří Mikšík 12.11.2013 zdroj: @SpeedWeek

fotka

Matěj Smrž absolvoval v sezóně 2013 svůj další rok s týmem Yamaha Germany v IDM. Ovšem bylo to jako na pomyslné horské dráze, jednou nahoru a pak rychle zase dolů. Ale jezdec na titulním snímku to vidí do budoucna zcela jasně a nepotřebuje ani brýle!

Takže začneme pěkně od začátku, tvůj cíl vyhrát šampionát IDM, se minimálně o rok odkládá. Ačkoliv patříš mezi absolutně nejrychlejší jezdce na všech okruzích tohoto šampionátu, tak k titulu ti stále chybí hodně. Proč?

Matěj Smrž: "Zřejmě něco dělám špatně, smích …:-) V motocyklovém sportu, jak jistě čtenáři ví, je hodně faktorů, co mohou konečný výsledek ovlivnit. Na prvním místě peníze, s tím se veze tým a technika a pak je samozřejmě důležitý jezdec. U nás všechno funguje dobře, ale vždycky trochu chybí. Také bych řekl, že jsem měl celkem smůlu."

Před sezónou jsi v rozhovoru, ještě pro jiný web říkal, že změníš taktiku, a že hlavně budeš pravidelně bodovat…To ale nebyl zrovna případ první poloviny šampionátu…

M.S.: "Ano, máš pravdu. Opravdu jsem se o to snažil, ale v prvních dvou kolech sezóny, tedy 4 jízdy, mě  dvakrát zradila technika. Nebyla to chyba týmu, ale prostě smůla. Jednou mi shořela spojka, podruhé mi přestala brzdit brzda. Po tom všem jsem hrozně chtěl bodovou ztrátu dohnat a začal jsem dělat chyby."

Pojďme, tedy k vrcholu letošní sezóny, aspoň dle mého názoru, startu v MS-Superbike na Nürburgringu s Wild card. Světové body jsou super!

M.S.: "To určitě ano. Bylo to opravdu těžké, ale body mám a toho si cením! Musel jsem si nejdřív sehnat peníze, pak to všechno nějak domluvit a pak ještě odzávodit. Tohle všechno už bude příště jednodušší, už to nebude poprvé a nebudu tak nervózní. Věděl jsem, že když neodjedu domu s nějakým bodem, bude to má osobní prohra a to mě celkem limitovalo."

Ovšem druhá jízda v MS-Superbike přinesla bohužel předčasný konec celé sezóny, vyplatilo se to tedy vůbec?

M.S.: "Vyplatilo, o tom nemá ani cenu uvažovat. Vyhrávat závody v IDM mohu ještě 10 let, ale body z WSBK jsem získat nemusel do konce své kariéry!"

Jaký to mělo vliv na tvé další závodění, myšleno 2014, změní se něco myšleno změnou šampionátu?

M.S.: "Určitě jsem ukázal všem svým partnerům a svému týmu, že mám rychlost a nejsem „pouze“ jezdec národní seŕie IDM. V roce 2014 se nic výrazně nezmění, protože Yamaha na WSBK v tuto chvíli nemá. Všichni čekáme na novou motorku, která přijde v roce 2015."

 

 

MS-Superbike, kubatura Evo, tedy není téma příští sezóny? Proč?

M.S.: "Odpověděl jsem vlastně u předchozí otázky. Současná Yamaha na Evo pravidla není vhodný motocykl. Pokud pojedu WSBK na divokou kartu, určitě to nebude Evo."

Znamená to opět závodění „pouze jen“ v IDM? Není to škoda? Léta ti utíkají!

M.S.: "Škoda to je, ale někdy je cesta na vrchol dlouhá. Kdybych měl peníze, můžu si koupit klidně místo v MotoGP, ale to není moje situace. Jsem spokojený se svojí cestou, která záleží pouze na tom, jak jezdím. Když budu dobrý, mohu jít dál, když dobrý nebudu, nechci to řešit finanční náplastí!"

Cíl na rok 2014 je tedy jasný- už několik let - útok na titul německého šampiona, nebo se snad něco změnilo a s přibývající roky jsi skromnější?

M.S.: "Nejsem skromnější! Chci titul v IDM. Říkáš tomu ale špatně, nejde o skromnost a nebo neskromnost. Jde pouze o cíl, který si kladeš, aby tě motivoval v tvojí práci. Ježdění na motorce je veliká dřina a kdybych se nemotivoval takových cílem, asi bych nebyl schopný trávit v posilovně apod. tolik času. Je to všude stejný, i ty chceš mít nejlepší články v „českém mistráku“, nebo ne? ;-)"

 

 

Ano, máš pravdu, chci aby web Motodeniku byl na špici zpravodajství o silničních motorkách v "českým mistráku"! Ale pojďme nazpět k tobě: MS-MotoGP v kubatuře CRT – pardon Open – to Tě neláká? Tvůj velký soupeř z IDM Martin Bauer jezdil v Brně velmi dobře…

M.S.: "Podle mého názoru nejezdí velmi dobře, ale pouze tak, jako by jezdilo dalších x kluků z dobrých národních soutěží. Nikdy bych nechtěl jezdit CRT za milióny korun a chodit spát s tím, že úspěch bude dojet závod a nebo být lepší jak poslední."

Tak děkuji Matěji za rozhovor, a přeji ti, aby sezóna 2014 dopadla dle tvých představ: titul v IDM, a s wild card body v MS-Superbike!

Další články z rubriky:

   reklama

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2018 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o.