Nejstarší motocyklové závody na světě: Isle of Man Tourist Trophy

Motodeník 25.8.2014

fotka

Jednou ročně se malý, téměř neznámý ostrov u pobřeží Velké Británie na necelý týden uzavře, aby se na něm mohl konat jeden z nejstarších – a údajně také nejnebezpečnějších – motocyklových závodů všech dob. Isle of Man Tourist Trophy se jezdí už od roku 1907 a na jeho okruzích během posledního století zemřelo 242 lidí.

První závod Tourist Trophy byl na ostrově Man uspořádán už v roce 1904, nebyl však ještě určen výhradně motorkám. Ty se přidaly o rok později, a od roku 1907 se už soutěží na speciálním okruhu, jehož torzo je i v tom, co se jezdí dnes, stále ještě místy patrné. Dlouhou dobu se závod jezdil i jako součást světového šampionátu FIM Motorcycle Grand Prix, v roce 1977 byl však z bezpečnostních důvodů definitivně přesunut zpět na ostrov Man.

Okruh je tvořený okresními silnicemi, které se na dobu závodu zcela uzavřou běžnému provozu. Jeho celková délka je 60 kilometrů a je znám krásným přírodním prostředím, kterým závodníci projíždí rychlostí až 210 km/hod. Křivolaké cesty, prudké zatáčky a nezřídka také vysoké kamenné zdi lemující venkovské silničky mají ve spojení s vysokou rychlostí a značnou náročností okruhu za následek častá zranění – závodník Connor Cummins si tu například v roce 2010 roztříštil rameno, zlomil záda, vykloubil koleno a naštípl pánev (není bez zajímavosti, že o necelých osm měsíců později už zase seděl na motorce.

Mezi lety 1907 a 2014 na okruhu zemřelo 242 lidí, z toho nejvíce na jeho horské části (Snaefell Mountain Course). Tato část trati se shodou okolností každý rok otevírá i veřejnosti – poté, co celotýdenní závody Isle of Man Tourist Trophy v sobotu večer skončí, nastává tzv. „Šílená neděle“ (Mad Sunday), během které si okruh může projet kdokoli. I kvůli této události, která má každoročně na svědomí hned několik zranění, se o budoucnosti nejnebezpečnějšího závodu všech dob velice často debatuje.

Závody se konají každý rok na přelomu května a června a v jejich rámci se jezdí hned několik okruhů. Nejznámější z nich, Senior Tourist Trophy, zastřešuje a sponzoruje společnost PokerStars, největší pokerová herna specializující se na poker Texas Holdem na světě. Virtuální herna, která nedávno expandovala i do České republiky, podporuje závody Tourist Trophy od roku 2007 a za tu dobu se soustředila hned na několik okruhů – Supersport, Superstock, Superbike a Senior TT Races. Kromě toho se podílela i na založení zvláštní ceny Spirit of TT („Duch TT“), na kterou jsou nominováni lidé, kteří nezištně přispěli k úspěchu závodů či předvedli nějaký strhující výkon. Za svůj zcela neočekávaný comeback získal tuto cenu v roce 2011 například i výše zmíněný Connor Cummins, letošní držitelkou je pak Frances Thorpová, čestná tajemnice sdružení Tourist Trophy Riders Association, které se zabývá podporou závodníků a jejich rodin.

Letošní ročník Isle of Man Tourist Trophy skončil před několika měsíci. Přestože se však – tak jako každý rok – opět spekuluje o jeho zrušení, datum příštího ročníku již bylo určeno. Závod se bude konat tradičně od 30. května do 12. června 2015.

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2023 motodenik.cz, AmbitionPro, s.r.o.