Dakar 2015 - jaká bude trať?

KM Racing Team - Jiří Vintr 2.1.2015

fotka

Dakar 2015 v kategorii kamionů nabídne kratší měřené úseky než v minulých letech. Znamená to pravděpodobně větší vyrovnanost závodu v nabité konkurenci, větší okamžité nasazení posádek i menší šance k nápravě chyb. Po loňském ročníku, napěchovaném dlouhými pouštními speciálkami je to pro kamionéry určité zklamání…

Přitom si ale Dakar 2015 svou klasickou délku zachovává. Proti původním předpokladům jedou však kamiony o zhruba tisícovku rychlostních kilometrů méně než motocykly i osobní auta.  Pohled do rozpisu etap říká, že jen dvě speciálky pro kamiony měří více než 400 kilometrů. Hned čtyři mají dokonce méně než 200 kilometrů, to je téměř třetina ze 13 etap, kterých je i tentokrát o jednu méně, než tomu bylo v minulosti. Dvě čtyřsetkilometrové speciálky navíc můžou (a v minulosti tomu tak na těchto úsecích i bylo!) být rozděleny neměřenou neutralizací, která sice je součástí původního rozpisu speciální zkoušky, ale nezávodí se na ní.

Podobné taktování závodní trasy může mít více řídících faktorů. Předně, pořadatelé se z důvodů bezpečnostních pokoušejí o oddělení tras pro motocykly a automobily s trucky tak, aby se dané kategorie na trati nepotkávaly, a tím se omezila hrozba kolizí, které pro motocyklisty nekončily dobře. Jiným faktorem mohou být snahy místních ekologických a archeologických organizací, aby se trasa vyhnula určitým místům. Je s podivem, že šedesátka závodících kamionů by někomu z místních vadila, ale 150 osobních aut nikoliv…

V praxi to tedy může znamenat dvě věci: buď velmi rychlý závod s enormním jezdeckým nasazením, nebezpečností a vyrovnaností posádek, nebo naopak členitou, pomalou trať, která postup soutěžních posádek zpomalí a u níž bude kratší délka speciálek kompenzována vysokou náročností a nižším rychlostním průměrem. Vzhledem k tomu, že všechny současné kamiony širší špičky jsou koncipovány spíše pro rychlostní typ závodění, dá se více očekávat to první, tedy etapy vyžadující spíše rallyový styl jízdy. Podobný rozpis klade také velké nároky na kapacity pořadatelů, když budou muset zajišťovat více měřených úseků, než tomu bylo v minulosti.

„Když se dívám na rozpis etap, nemám úplně nejlepší pocit. Martinovi by seděla spíše loňská trasa s velkou délkou pouštních speciálek. Tam se mohla naplno projevit fyzička pilotů – jen řidiči Kamazů si udrželi stejnou rychlost na začátcích a v koncích etap. Právě tohle je Matesova výhoda, udrží koncentraci i rychlost i v konci těžké, rozbité speciálky, kde jiní už odpadají. Třísetkilometrové speciály však kvalitně zvládnou ze širší špičky všichni,“ říká k trase šéf KM Racingu Martin Macík.

Zajímavým prvkem tedy bude maratónská etapa z Iquique do Uyuni a zpět. Nejprve na ni vystartují automobily a kamiony, zatímco motocykly budou mít den volna v Iquique. Automobily a kamiony si své trasy ovšem rozdělí – kamionéři budou mít v poušti zřízen tzv. maratónský bivak, kde budou moci po dojezdu pracovat na vozech bez pomoci svých mechaniků a servisních techniky, ti na ně budou čekat v Iquique, kam vzápětí dojedou po absolvování těžké dunové etapy, zcela bez spojovacích kilometrů – start speciálky bude přímo z jednoho bivaku a cíl po legendárním dunovém sjezdu hned u brány toho cílového. Motocyklisté ovšem pojedou až do bolivijského Uyuni a pak téměř 800 kilometrovou speciálkou zpět, zatímco posádky automobilů a kamionů si užijí svůj den volna. I jejich trasa ovšem bude záviset na počasí, které rozhodne o tom, zda budou motocyklové úseky vedeny v okolí Salar Grande.

Zda tedy bude Dakar 2015 i v této podobě těžší, lehčí, rychlejší nebo nebezpečnější, to ukážou až následující dny.

 

Další články z rubriky:

   reklama

  Videa

  Instagram

   reklama
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.