Zemřel Pavel Slavíček, nedoceněný a skvělý tovární jezdec Jawy

Jiří Mikšík 12.1.2016 zdroj: @archiv autora

fotka

Pavel SLAVÍČEK už bude závodit pouze v nebeském seriálu Grand Prix. Velmi skromný motocyklový závodník se narodil 22.08.1934 v Praze a bohužel dnes zemřel. Jeho největším úspěchem bylo fantastické 4. místo na GP Itálie v Monze v roce 1963 s motocyklem Jawa 350.

Pokud bychom chtěli jednou větou charakterizovat tohoto motocyklového závodníka, tak nejvíce ho snad vystihuje toto: Připomeňme si legendu Pavla Slavíčka, jezdce, který neměl možnost plně předvádět svůj potenciál.

A tak si společně přečtěme, co o jeho - bohužel krátké kariéře - napsal pan Roman Iščuk: "Pavel Slavíček ve své době platil za obrovský talent, ve kterém se skrýval velký potenciál. Náhlé a nepříjemné zranění udělalo ovšem stop. Začal velice brzo a hned od roku 1955 byl klasifikován v mistrovství republiky. Na stroji Walter na sebe upozornil 9.místem ve třídě 350. Poprvé vyhrál v roce 1957 v Litomyšli už na Jawě 350. Totéž zopakoval o rok později a porazil zde dokonce i Gustava Havla. Toho nechává za sebou i celkově a začíná se z něj rodit velký jezdec. Rokem 1960 se ovšem dostává do částečné defenzívy, neboť´ Šťastnému s Havlem to začíná jít náramně. Rok 1961 je poznamenán z jeho strany mnoha pády, ale také dvěma prvenstvími - ve Štramberku a v Nepomuku. Postupně rozšiřuje svůj zájem i do třídy 250. Kvůli nesmyslnému pravidlu o převrácení bodů se nedostává vůbec do první desítky (klasifikace MR 1962) - ale není to jistě jeho chyba.

V Brně se mu nejvíce dařilo v roce 1962. Ve dvěstěpadesátkách, které se zdály být jasnou záležitostí loňského vítěze Jima Redmana, ale jeho tentokráte zklamal japonský motocykl Honda a Rhodesan musel odstoupit. Toho využili čeští jezdci Havel, Šťastný, Slavíček – všichni na Jawách a především strakonický Stanislav Malina s ČZ. Ten nakonec vyhrává, druhý končí Pavel Slavíček a třetí dojíždí Rakušan Bert Schneider s MZ, když na Šťastného zbylo nevděčné čtvrté místo.

V silnější kubatuře byl jasným favoritem 350tek v roce 1962 na starém Masecu už skoro jistý mistr světa této třídy, Jim Redman na Hondě. Této své roli také dostál, i když to neměl vůbec jednoduché. František Šťastný šel sice hned po startu do čela, ale přetržená ojnice mu vystavila stop a Redmanovi naopak otevřela cestu k vítězství. A jelikož pro poruchu motoru odstupuje ze třetího místa i Gustav Havel, tak se na stupně vítězů dostávají i další dva čeští jezdci, Pavel Slavíček s Jawou a brněnský Miloslav Čada na sovětském motocyklu CKB.

Parádně se ukazuje doma i ve světě v roce 1963. Ve třídě 250 dojíždí čtyřikrát druhý, vždy za Malinou. Ve třídě 350 tentokrát již vítězí v konkurenci dvou továrních es. Šťastného poráží v Ml.Boleslavi, Havla v Oseku.

Daleko největší dojem ovšem zanechává v Itálii. Na staroslavné Monze se mu nebývale daří už od tréninků. Slavíček nahradil zraněného Šťastného prakticky již na Sachsenringu, ale tam se mu ještě nedařilo. Na Monze zazářil jako kometa: "Ve velice rychlém závodě třistapadesátek si vedl obdivuhodně Slavíček na Jawě. Prodal totiž při této příležitosti všechno, co zatím nasbíral v bojích se světovou špičkou, a dojel na čtvrtém místě! Byl to opravdu jeho životní úspěch."

Měl být dalším trumfem v rukávu továrny Jawa pro sezónu 1964. Jenže pokolikáté už? Ještě před vypuknutím mistrovských bojů se Jawa rozhodla zúčastnit se závodů v Riccione a Modeně. Chtěla vyzkoušet nový čtyřválec. Slavíček měl skvělou formu a ukazoval záda i dvěma nejsilnějším konkurentům. Závod v Imole se mu ale 19.4. stal skoro osudným. Ve velké rychlosti se mu zadřel motor a jezdec skončil v kotrmelcích s otřesem mozku. Jak se později ukázalo, vážné zranění hlavy udělalo stop za slibně se rozvíjející kariérou. Slavíček to ještě naposledy zkusil v roce 1965 ve třídě 350. V Rosicích dojel čtvrtý, ale přetrvávající potíže se zdravím bohužel donutili závodníka odstoupit ze světa velkých závodů."

R.I.P.

Další články z rubriky:

  

  Videa

  Instagram

  
  

  Motodenik.cz

  © 2010-2019 motodenik.cz, Pointera Solutions s.r.o., supported by AmbitionPro, s.r.o.